Водещите индекси на борсите в Азия завършиха последната сесия от седмицата на зелена територия, след като настроението на инвеститорите се подобри на фона на новината, че американските власти предвиждат разхлабване на митата, наложени през миналата година върху вноса на китайски стоки, докато траят преговорите между Вашингтон и Пекин, съобщава CNBC.
Японският индекс на сините чипове Nikkei 225 прибави 263,80 пункта, или 1,29%, към стойността си, като приключи деня на ниво от 20 666,07 пункта.
В Южна Корея измерителят Kospi отчете ръст от 0,82 на сто до 2124,28 пункта, докато австралийският бенчмарк ASX 200 се повиши с 0,50% до 5879,60 пункта.
На китайските пазари континенталният индекс Shanghai Composite се покачи с 1,42% до 2596,01 пункта, докато хонконгският показател Hang Seng прибави 335,18 пункта, или 1,25%, към стойността си, като завърши сесията на ниво от 27 090,81 пункта.
Акциите на технологичната компания Alibaba Group поскъпнаха с 0,73 на сто, докато тези на китайските петролни компании PetroChina и China Petroleum and Chemical Corp. добавиха към стойността си съответно по 0,36% и 0,32 на сто.
В четвъртък Wall Street Journal съобщи, че американският министър на финансите Ситвън Манучин е предложил да бъдат премахнати всички или поне някои от митата, наложени върху вноса на китайски стоки, за да даде на Пекин причина да се реши на по-сериозни отстъпки в продължаващите преговори между двете страни, припомня CNBC.
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър се е противопоставил на тази идея, определяйки я като признак на слабост от страна на Вашингтон.
Високопоставен служител от администрацията на американския президент Доналд Тръмп е споделил пред CNBC, че „в момента не се обсъжда премахването на митата“.
Доналд Тръмп отмени пътуването си до Давос в четвъртък, посочвайки като причина за своето решение продължаващата частична парализа на федералното правителство. Американските власти очакват визитата на китайския вицепремиер Лю Хъ, който ще посети Вашингтон в края на януари като част от търговски преговори.
Във фокуса на инвеститорите продължава да бъде и разследването от страна на американските власти на китайския технологичен гигант Huawei Technologies за предполагаема кражба на търговски тайни.
В четвъртък стана ясно, че федералните власти в Сиатъл вече са започнали разследване по този повод.
Разследването е свързано с граждански дела, заведени срещу Huawei, втория по големина производител на смартфони в света. Има и случай, в който федералното съдебно жури в Сиатъл е определило Huawei за виновна за кражбата на технология за роботика на T-Mobile през 2017 г.
Разследванията са в напреднал етап и решенията по тях ще станат ясни скоро, допълва един от източниците.