Основните индекси на азиатските борси приключиха днешната сесия на зелена територия на фона на надеждите за постигане на прогрес в търговските преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Японският индекс на сините чипове Nikkei 225 отбеляза ръст от 223,02 пункта, или 1,10%, до 20 427,06 пункта.
В Южна Корея измерителят Kospi прибави 1,95% към стойността си, като завърши деня на ниво от 2064,71 пункта.
Акциите на Samsung Electronics и SK Hynix поскъпнаха съответно с 4,07% и 7,43 на сто.
Австралийският бенчмарк ASX 200 се повиши с 0,98% до 5778,30 пункта, като големите енергийни компании отчетоха ръст в стойността на акциите си. Книжата на Santos и Woodside Petroleum поскъпнаха съответно с 1,4 на сто и 2,25%.
Добрите резултати в енергийния сектор дойдоха след ръста в цените на петрола през деня. Международният бенчмарк Брент поскъпна с 1,14 на сто до 59,39 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 1,23% към стойността си, като се търгуват за 50,39 долара за барел.
На китайските борси континенталният измерител Shanghai Composite се повиши с 0,71 на сто до 2544,34 пункта, докато хонконгският показател Hang Seng прибави 564,95 пункта, или 2,18%, към стойността си, завършвайки сесията на ниво от 26 440,40 пункта.
Търговските преговори между Пекин и Вашингтон повишиха оптимизма за постигане на споразумение между двете най-големи икономики в света.
Във фокуса на инвеститорите е и продължаващото разследване около случая със задържането на главния финансов директор на китайската технологична компания Huawei Мън Уанджоу.
Ройтерс публикува информацията, че американските власти, участващи в разследването, са се фокусирали върху предполагаемите връзки на Huawei с две съмнителни компании. Едната е търговец на телекомуникационно оборудване, който е оперирал в Техеран, а другата е нейният собственик - холдингова компания, регистрирана на остров Мавриций.
Американските власти обвиняват главния финансов директор Мън Уанджоу, че е излъгала международни банки за трансакции с Иран, като е заявила, че двете компании са независими от Huawei, а в действителност китайският гигант ги е контролирал. Huawei продължава да поддържа тезата си, че компанните са независими - търговецът на оборудване Skycom Tech и собственикът Canicula Holdings.