fallback

Населението на Китай може да започне да се свива през следващите 8 години

Към 2050 г. броят на работоспособните хора в Китай може да спадне с 200 млн., показват прогнози на демографски специалисти

13:52 | 04.01.19 г.

Изминаха три години, откакто Китай официално приключи своята политика за поощряване на отглеждането на едно дете. Все повече експерти започват да алармират, че този ход е прекалено закъснял, за да обърне демографската тенденция на спад в раждаемостта в страната, съобщава Quartz. 

Китайската академия за социални науки (CASS), известен държавен мозъчен тръст в Пекин, е поредният, който обяви своето оцветено в сигнално червено предупреждение за мрачното бъдеще на азиатската страна.

В доклад, публикуван в четвъртък, CASS споделя, че в най-лошия случай, ако коефициентът на плодовитост – средният брой деца, който се очаква една жена да има през своята детеродна възраст, остане на сегашното ниво от 1,6 пункта, китайското население ще започне да намалява още преди 2027 г.

До 2065 г. то може да спадне до нивото от 1990 г., когато Китай отчита 1,172 млрд. души.

„За китайското население най-важното демографско събитие през първата половина на 21 век без съмнение ще бъде началото на периода на отрицателен прираст“, се споменава в доклада на CASS.

Организацията посочва, че ако преди, а и сега Китай е разчитал на своето многобройно население за стимулиране на икономиката, то след 2050 г. хората в работоспособна възраст в страната ще намалеят с 200 млн. души.

В момента населението на Китай е около 1,42 млрд. души. Очаква се последните данни за броя на жителите през 2018 г. да бъдат публикувани по-късно този месец.

Докладът на CASS излиза наяве в момент, когато американско-китайските академични специалисти твърдят, че местното население е започнало да намалява още през 2018 г., отчитайки спад от 2,5 млн. души спрямо предходната година.

След като Пекин прекратява програмата за едно дете през 2015 г., статистиката отчита скок в раждаемостта, който обаче заглъхва две години по-късно.

Оценките на различните демографски служби сочат, че броят на живородените деца през 2018 г. е около 15-17 млн., което е по-малко от 2017 г., когато са отчетени 17,3 млн. раждания.

Една от основните причини за тази негативна тенденция е подобряването на финансовото състояние на китайските граждани особено в градските райони, където семействата отлагат раждането.

За много жени в онези общества, при които се очаква от жената да се грижи за семейството, перспективата да бъдат обременени с грижа за дете е нещо, което предпочитат да отложат във времето или да избегнат напълно, смятат експерти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:26 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още