Ядрената енергетика в Япония няма да може да постигне производствените цели на правителството за достигане на поне 20-процентен дял от общото производство на електроенергия в страната до 2030 г., съобщи Ройтерс.
В момента Япония разполага с осем работещи реактора, като през ноември се очаква да бъде към мрежата още един комплект. Ядрената енергетика в островната държава успя да изпревари в производството централите, които използват възобновяеми енергийни източници за първи път от 2011 г. насам, когато аварира АЕЦ „Фукушима 1“.
С наличните в момента активни реактори плюс предвидените рестартирания Япония може да произвежда до 15% от общата електроенергия, генерирана в страната, което е далеч зад търсените от правителството 20-22%.
„Невъзможно е да се постигнат тези цели“, смята Такео Кикава, енергиен експерт в Токийския университет по природни науки.
Той не очаква нов рунд от рестартиране на ядрени реактори преди 2020 г.
Според един от последнитре анализи ядрената енергия ще достигне 14% от общото производство до 2030 г., което само доказва факта, че този тип генериране на електричество остава малко популярен в Япония заради катастрофата от преди 7 години, като страната възнамерява да рестартира само част от всичките 54 реактора.