Решението на Китайската централна банка да намали данъците през 2019 г. успя да повлияе положително върху местните индекси Hang Seng и Shagnhai Composite, които приключиха сесията със серизни повишения.
Повечето индекси на азиатските пазари завършиха първата сесия от седмицата на зелена територия на фона на растящото напрежение около убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги, предстоящата „активация“ на американските санкции срещу Иран и излизането на САЩ от ядреното споразумение с Русия, съобщава Ройтерс.
В Китай Централната банка взе решение да намали данъците през следващата година, като стойността на редуцирането се изчислява на повече от 1% от брутния вътрешен продукт на страната. Това оказа благоприятно влияние на борсите в Шанхай и Хонконг.
Континенталният показател Shanghai Composite приключи сесията с ръст от 4,09%, или 104 пункта, до ниво от 2654,88 пункта. Хонконгският бенчмарк Hang Seng прибави 2,31%, или 590,63 пункта, към стойността си, завършвайки деня при 26 152,03 пункта.
В Япония индексът на сините чипове Nikkei 225 също отбеляза повишение от 0,37% до 22 614,82 пункта.
Южнокорейският измерител Kospi отчете ръст от 0,25 на сто до 2161,71 пункта.
В Австралия показателят ASX 200 отметна 0,58% от стойността си, приключвайки деня при ниво от 5904,90 пункта.
В събота стана ясно, че саудитският журналист Джамал Кашоги е бил убит при сбиване в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, което повиши още повече напрежението около арабската страна, която призна за убийството.
Разследванията на случая продължават, като до момента са били задържани 18 саудитски граждани. Съветникът в кралския двор Сауд ал-Кахтани и заместник-ръководителят на разузнаването Ахмед Асири са били уволнени.
Пазарите следяха и решението на САЩ да се оттеглят от ядреното споразумение с Русия за ликвидиране на ракети със среден обсег на действие. Информацията беше потвърдена от американския президент Доналд Тръмп, според който Москва е нарушила знаковия договор. Договорът е подписан през 1987 година от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън и забранява наземните ракети с обсег между 500 и 5 500 км.
Инвеститорите се подготвят и за американските санкции срещу Иран - третия по големина производител от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), които ще влязат в сила от 4 ноември. САЩ се опитват да намалят иранския износ на петрол до нула, за да принудят страната да предоговори споразумението за ядрената си програма.
ОПЕК постигна съгласие през юни да увеличи предлагането, за да компенсира очаквания срив в износа от Иран. Информацията към момента обаче сочи, че увеличаването на доставките от страна на Саудитска Арабия по-скоро компенсира свитото предлагане на други места.