Азиатските пазари приключиха сесията в четвъртък с понижения, като особено впечатление правят китайските борси, където местните индекси Hang Seng и Shanghai Composite се сгромолясват съответно с 3,85% и 5,22%, а в Япония показателят Nikkei 225 отчете спад с 3,89 на сто, съобщава CNBC.
Глобалните разпродажби на акции в сряда, предизвикано от доклада на Международния валутен фонд (МВФ) и готовността на Федералния резерв на САЩ да повиши допълнително разходите по заемите, бяха в центъра на вниманието на азиатските борси, които завършиха деня на червена територия, отчитайки сериозни понижения.
В Япония индексът на сините чипове Nikkei 225 приключи сесията със спад от 3,89%, или 915,18 пункта, до 22 590,86 пункта.
Южнокорейският показател Kospi отметна 4,44% от стойността си, приключвайки при 2129,67 пункта.
В Китай континенталният измерител Shanghai Composite отбеляза понижение с 5,22 на сто, или 142 пункта, до 2583,46 пункта. Хонконгският бенчмарк Hang Seng завърши деня със значителен спад от 3,85 на сто, или 1008,52 пункта, до 25 184,55 пункта.
Австралийският индекс ASX 200 се понижи с 2,74 на сто до 5883,80 пункта. Компаниите от местния финансов сектор отбелязват поевтиняване на своите книжа. Commonwealth Bank приключи сесията с понижение в стойността на акциите си с 2,86%, докато книжата на Rio Tinto се обезценяват с 3,23 на сто, а тези на BHP съответно с 3,8%.
В сряда Световната търговска организация (СТО) предупреди, че една пълномащабна търговска война между САЩ и Китай може да свие обема на световната търговия със 17,5 на сто.
Изчисления на МВФ сочат, че както Китай, така и САЩ страдат от търговския конфликт. Вече са обявени мита върху стоки с обща стойност 360 млрд. долара. Наред с митата върху автомобилите и автомобилните части, с които Вашингтон заплашва партньорите си, те могат да струват на американската икономика 0,9 на сто от растежа й и 0,6 на сто от растежа на Китай.
По време на пресконференция в Белия дом в сряда американският президент Доналд Тръмп заяви, че е готов да наложи допълнителни мита върху вноса на китайски стоки за 267 млрд. долара. Той коментира и новото повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, което се случва за трети път през тази година. Според Тръмп Фед действа прекалено бързо в тази насока.
„Не харесвам това, което прави Фед“, заяви държавният глава. „ Смятам, че не трябва да действаме толкова бързо“.
Именно бързото нарастване на лихвите в САЩ стана една от причините за притесненията на инвеститорите довели до разпродажбата на американски акции в сряда. В рамките на сесията Dow и S&P 500 загубиха от над 3% от стойността си, а Nasdaq composite – над 4%, като за това допринесе и поевтиняването на книжата в технологичния сектор.
Американският финансов Стивън Манучин също заяви, че това, което се наблюдава на пазара, е корекция, а основите на американската икономика продължават да бъдат „изключително силни“.
На фона на забавянето на световната икономика икономиката на Япония отново процъфтява.
През последните месеци японските компании обявяват масово положителни резултати. Поръчките за машиностроенето, които са ключов показател за капиталовите разходи на компаниите в бъдеще, са нараснали с 12,6% на годишна основа през август до най-високото ниво от десетилетие, сочат данните, оповестени тази сряда. Този растеж е много по-бърз от очаквания, а някои анализатори дори прогнозираха намаляване на поръчките.
Междувременно корпоративните инвестиции са се увеличили през миналото тримесечие с най-бързия си темп от над едно десетилетие, а печалбите са нараснали с 18%. Компаниите планират да похарчат още повече, а бизнес доверието расте, сочи изследването Tankan на Японската централна банка.