Японският премиер Шиндзо Абе се кани да спечели в четвъртък трети мандат като лидер на Либерално-демократическата партия (ЛДП), а значи и шанс да осъществи последната си мечта - конституционна реформа, пише в свой анализ Франс прес, цитиран от БТА.
Вътрешнопартийните избори никак не са маловажни, защото определят кой ще стане министър-председател - именно лидерът на политическата сила с мнозинство в долната камара наследява премиерското кресло.
Преизбран през 2015 г. начело на тази всемогъща дясна формация, без дори да има съперник, Абе по принцип би трябвало да се оттегли от поста в края на втория си мандат този месец. Той обаче поиска и успя да издейства промяна в партийния устав, която му разрешава трети мандат.
Срещу него излиза само един кандидат за поста - бившият министър на отбраната Шигеру Ишиба, но допитванията не му обещават победа.
Партията е разделена на много фракции, но почти всички застават като един зад кандидатурата на Абе. Дори вътрешната министърка Сейко Нода не успя да си гарантира необходимата за включване в надпреварата подкрепа на поне 20 парламентаристи.
"Проблемът не е дали Шиндзо Абе ще спечели или не, а как ще стане победител", смята Ючияма от Токийския университет.
"Без наистина много гласове в негова подкрепа властта му може да отслабне", подчертава експертът.
Сянката на скандалите Председателят на ЛДП се избира съвместно от депутатите на партията в парламента - 405 души с 405 гласа, и от над един милион активисти и симпатизанти, чиито гласове се групират и тежестта им се приравнява също на 405.
Победител става онзи, който събере мнозинство от тези 810 гласа.
"Вотът по региони (сред активисти и симпатизанти) ще е решаващ", смята Ючияма.
Ако Абе спечели, значи е успял да изтика на заден план всички скандали, наводнили печата от две години насам, заради които по време на предизборните дебати бе обсипан с въпроси: обвиниха го по-специално, че облагодетелства свои приятели.
Той впрочем призна, че въпросните афери "отчасти са накърнили доверието".
Главно поради слабостта на опозицията 63-годишният премиер успя да преодолее тези трудности и ако остане на поста до 2021 г., ще има шанса да счупи рекорда за най-продължително управление.
"Днешното положение е тежък проблем за демокрацията. Трудното е да разберем как да съживим дебатите и състезателното начало в политиката", изтъква Ючияма.
"Единствено възможният начин" Абе и Ишиба определят еднакво характера на проблемите пред страната, например трудното излизане от дефлация, социалната пропаст, която дели бедни и богати, спада в раждаемостта, обществената защита, условията за работа на жените, предотвратяването на бедствия, конституционната реформа.
Но по различен начин анализират причините и предлагат различни решения.
Завърнал се на власт в края на 2012 г., Абе разчита да получи възможността да бъде още три години начело на кабинета, за да атакува открито целта, мотивираща от десетилетия политическата му кариера - да промени пацифистката конституция, наложена на страната от американците след Втората световна война.
В икономически аспект, докато според Ишиба растежът на Япония зависи от съживяването на регионите, Абе обещава да върви и занапред по "единствения възможен път" - стратегията, наречена "абеномика", въпреки че още не е донесла обещаните резултати.
"Би могъл да се представи и по-добре, но и това не е лошо, а за човек от неговите среди (той е от известна фамилия на политици консерватори, бел. на АФП) той изглежда по-скоро прогресист, доколкото увеличава ролята на жените в икономиката", разсъждава обаче Робер Дюжарик, директор на Института за азиатски изследвания към университета "Темпъл" в Токио.
И добавя, че Абе има заслугата да е "много активен в опитите да запуши пробива в международната система, причинен от политиката на Доналд Тръмп", по-специално в преговорите за свободна търговия.
/БТА/