fallback

Boeing гледа с надежди към Китай

Страната ще се нуждае от 7690 самолета на стойност 1,2 трлн. долара през следващите две десетилетия, твърди американският производител

14:10 | 11.09.18 г. 1

Американският производител на авиационна, космическа и военна техника Boeing прогнозира силно търсене на самолети от Китай, въпреки че ескалиращата търговска война между двете най-големи икономики в света създава неяснота за компанията в азиатската страна, съобщава Bloomberg.

Китай ще се нуждае от 7690 самолета на стойност 1,2 трлн. долара през следващите две десетилетия до 2037 г., обявиха от базираната в Чикаго компания във вторник по време на пресконференция за възможностите и условията на глобалния пазар през следващите 20 години. Това е ръст от 6%, тъй като прогнозата от септември 2017 г. беше за 7240 самолета до 2036 г.

„Растежът в Китай се поддържа от нарастващата средна класа в страната, която се утроила през последните 20 години, а през следващите 10 години се очаква да се удвои“, каза вицепрезидентът на маркетинг отдела в Boeing Ранди Тинсент в официално изявление. „Бъдещето на търговската авиация в Китай изглежда въодушевяващо“, добави той.

Прогнозата на Boeing не включва въздействието от геополитически или икономически конфликт, но има вероятност търговското напрежение между САЩ и Китай да се отрази на продажбите на компанията. Към момента американската група запазва предимството си в Азия пред основния си конкурент в индустрията – европейският производител на самолети Airbus, но водещата позиция на Boeing е под въпрос заради риска от въвеждането на мита върху американските търговски самолети.

са

Досега самолетите не бяха облагани с мита. Но решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да въведе мита върху китайски стоки на стойност 200 млрд. долара създава неизвестни и не е ясно какъв ще бъде отговорът на президента на Китай Си Дзинпин. През април китайското правителство предложи да се въведе 25% мито върху по-старите модели на Boeing 737.

Властите в Пекин са си поставили за цел да превърнат страната в най-големия авиационен пазар в света до 2022 г., измествайки САЩ от водещата позиция, като това се отразява върху засилената конкуренция между Boeing и Airbus. “Правителството ще се стреми да утвърди сътрудничеството си с Airbus”, заяви министър-председателят на Китай Ли Къцян през юни.

Засега изглежда, че търговската война между САЩ и Китай не оказва влияние върху Boeing. Китай отговаря за около 13% от приходите на американския авиопроизводител през 2017 г. През изминалата година компанията е доставила 202 самолета на китайските авиолинии, докато Airbus са изпълнили 176 поръчки в азиатската страна.

Какво още стана ясно по време на събитието на американския производител вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:48 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още