fallback

Експерти на ООН обвиниха Мианмар в геноцид

Китай, един от съюзниците на страната, отхвърля твърдата външна намеса, определяйки действията на правителствените войски на Мианмар като "легитимна операция"

14:25 | 28.08.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Експерти на ООН поискаха редица длъжностни лица от Мианмар да бъдат обвинени в геноцид срещу малцинствената група на рохингите. Това става ясно от доклад на организацията, цитиран от Ройтерс

Те призоваха Съвета за сигурност да наложи оръжейно ембарго на южноазиатската страна, да подложи нейните управители на целеви санкции и да създаде специален трибунал, който да отнесе проблема до Международния наказателен съд в Хага. 

Тъй като Китай поддържа близки отношения с Мианмар, страната определи действията на управляващите срещу рохингите като „легитимна операция“.

Говорителят на китайското министерство на външните работи Хуа Чунинг заяви по време на пресконференция, че историческият, религиозният и етническият произход на проблема е „изключително сложен“.

„Едностранната критика и упражняването на външен натиск не са от полза за разрешаването на този казус“, смята Чунинг.

През 2017 г. правителствените войски на Мианмар проведоха операция в населения предимно с рохинги щат Ракин в страната като отговор на атаки от страна на представители на етноса.

Вследствие на това около 700 хил. представители на малцинствената група мигрираха и сега по-голяма част от тях живеят в бежански лагери в съседна Бангладеш.

Според Чунинг Мианмар и Бангладеш са постигнали положителен напредък в преговорите за бежанците, което е свързано със споразумението за депортирането на мигрантите в рамките на две години.

„При тези обстоятелства международната общност трябва да продължи да играе конструктивна роля в насърчаването на двете държави като по подходящ начин решава проблема с етноса на рохингите чрез диалог и консултации“, смята Чунинг.

Представителите на ООН съобщиха в доклада си, че военните действия в Мианмар са „прекомерно непропорционални на действителните заплахи за националната сигурност“ и обвиняват носителката на Нобелова награда за мир Аун Сан Су Чи, която изпълнява длъжността на държавен съветник и фактически лидер на Мианмар, за липсата на адекватна намеса в този конфликт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:56 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още