Европейските банки отчитат спадове в акциите си за втори пореден ден от петък насам. Това важи най-вече за кредитните институции с експозиции към Турция, след като турската лира продължава да се обезценява за четвърти ден до рекордно ниски нива.
В същото време Централната банка на Турция оповести, че ще предприеме серия от мерки като опит да спре продължаващото обезценяване на местната валута и да стабилизира финансово страната.
Акциите на банките са сред най-големите жертви на кризата, като понеделник към обяд банковият подиндекс Stoxx 600 Banks Index добави спад от 1,4 на сто към минуса от 1,9 на сто от петък.
Анализаторите разглеждат между четири и пет от най-потърпевшите банки, като очакват пренасочване на напрежението на капиталовото съотношение и негативни отчети за приходите и разходите от облигационните портфейли.
Все още не се забелязва негативно влияние върху финансирането, макар да има вероятност да се стигне до затруднения с ликвидността и намаляването на дълга, ако ситуацията се влоши, съобщава Bloomberg.
Ето и какво е мнението на различни анализатори на големи финансови институции за застрашените банки:
Morgan Stanley
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) е с най-голяма експозиция с близо 13% от общите кредити; с 4% се отчита UniCredit, докато ING и BNP имат експозиция към групата CET 1, която варира от 11% в BBVA, до 6% в UniCredit и 2% в ING и BNP Estimates.
Deutsche Bank
Не трябва да се очакват системни последици от кризата на турската лира. Въздействието ще бъде широко управляемо за европейските банки.
Петте европейски банки (BBVA, UniCredit, ING, BNP и HSBC) със съществено присъствие или експозиция в Турция: BBVA чрез турската банка Garanti Bankasi (50% собственост); UniCredit чрез Yapi Kredi (около 40% собственост); ING чрез изцяло свое дъщерно дружество; BNP чрез Turk Ekonomi Bankasi (72% собственост) и HSBC чрез изцяло свое дъщерно дружество.
В зависимост от развоя на събитията може да има „значителни“ последствия за капитала и печалбата.
Citi
Испански, френски и италиански банки, които са най-силно обвързани с Турция от всички европейски кредитори, имат експозиция от 1% от групата, базирайки се на данни на Европейския банков орган (ЕБО).
BBVA е с най-големи експозиции.
UBS
Редуцирането на печалбата от Турция вече се отразява при BBVA и UniCredit. Не се очаква преоценяване на тези две акции, докато не се постигне по-голяма яснота при предстоящата реакция на страната.
По-негативният сценарий включва ликвидни ограничения, корекции в счетоводната стойност, съкращения на дълга и хиперинфлация.