Азиатските борси се понижиха в понеделник на фона на данните за леко забавяне на китайската икономика, съобщава CNBC.
На борсата в Хонконг индексът Hang Seng отчете спад с 0,12% до 28 490,47 пункта. Сред най-губещите сектори бяха имотният и суровинният. Акциите на китайската корпорация ZTE поскъпнаха с над 12% в Хонконг в понеделник, след като САЩ вдигнаха забраната американските компании да продават части на производителя на телекомуникационно оборудване, който преобразува бизнеса си. Книжата на Xiaomi пък поевтиняха с 2,33% на фона на появилата се информация, че акциите на компании, листнати на борсата в Хонконг, могат да не бъдат достъпни за инвеститори от Китай по програмата за свързване на двата пазара.
В континенталната част на Китай показателят Shanghai Composite изтри 0,61% от стойността си до 2814,04 пункта.
Разширяването на китайската икономика се забви леко през второто тримесечие, притиснато от разчистването на дългове от правителството, като това се случва още преди растежът да бъде повлиян от търговската война със САЩ.
„Очакваме растежът през второто тримесечие да бъде предизвикателство, тъй като последните данни за износа показват, че общото глобално търсене остава силно за момента“, коментира Луис Кауш от Oxford Economics.
В Южна Корея измерителят Kospi също приключи сесията на червена територия, понижавайки се с 0,39% до 2301,99 пункта. Банковият сектор беше сред губещите, докато автомобилният сектор се радваше на интереса на инвеститорите. Акциите на Hyundai Motor поскъпнаха с 3,27%.
Австралийският бенчмарк S&P/ASX 200 се придвижи в посока надолу с 0,43% до 6241,52 пункта под тежестта най-вече на здравния сектор.
Миналата седмица стана ясно, че администрацията на президента Доналд Тръмп обмисля да наложени мита от 10% на китайски стоки на обща стойност от 200 млрд. долара. Митата няма да влязат в сила веднага, а ще бъдат подложени на процес на преразглеждане, като повече яснота трябва да има в средата или края на август. По-рано този месец пък влязоха в сила двустранни мита между САЩ и Китай на стойност 34 млрд. лв., като в същото време не беше показано желание за започване на разговори с цел постигане на примирие.
Въпреки лекото понижение в понеделник и продължителното безпокойство по отношение на търговията някои анализатори смятат, че пазарите в Азия могат да се повишат през следващото тримесечие.
„Ако ситуацията в търговията не се влоши значително, което се смята за малко вероятно в краткосрочен план, азиатските пазари биха могли да си поемат глътка въздух в следващия един до два месеца“, смята Марк Джоли, глобален стратег в CCB International Securities.