fallback

Азиатските борси останаха под натиск

Най-големи понижения отчетоха индексите в Китай

11:34 | 27.06.18 г.

Азиатските борси реагираха с понижения в сряда заради продължаващите притеснения около световната търговия и повишаващите се цени на петрола, обобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове в Япония Nikkei 225 се понижи с 0,31% до 22 271,77 пункта, като банките и автомобилните производители бяха основно на отрицателна територия. Акциите на енергийния сектор обаче поскъпнаха, следвайки повишаването на цените на петрола. Представителите на транспортния сектор обаче останаха на червено.

В Южна Корея индексът Kospi се раздели с 0,38% от стойността си до 2342,03 пункта, след като положителното представяне на технологичния сектор не успя да компенсира загубите на автомобилопроизводителите и дружествата от сектора на промишлеността. Акциите на Samsung Electronics и SK Hynix поскъпнаха съответно с 2,02% и 1,07%, докато на Posco поевтиняха с 3,22%.

Борсите в Китай поведоха в сряда по спадове. В Хонконг показателят HangSeng загърби по-ранните си движения на зелена територия и се понижи с 1,82% до 28 356,26 пункта. В континенталната част на страната измерителят Shanghai Composite потъна с 1,11%, затваряйки на ниво от 2812,87 пункта.

Австралийският индекс S&P/ASX 200 отчете спад с минималните 0,03% до 6195,86 пункта. Енергийният подсектор се повиши с 1,24%, но банковите и телекомуникационните акции поевтиняха.

По отношение на притесненията около световната търговия в момента съобщенията от Белия дом са противоречиви, а ескалацията на реториката по отношение на търговията на САЩ с Китай през последните седмици оказа влияние на пазарните настроения на азиатските пазари.

Финансовият министър Стивън Мнучин заяви в туит в понеделник, че съобщението на Wall Street Journal , че администрацията на Тръмп планира да ограничи китайските инвестиции в американски технологични компании е „фалшива новина“. Той обаче добави, че тези ограничения ще важат за „всички страни, които опитват да откраднат нашите технологии“.

„Несигурността по отношение на търговската политика повишава волатилността и причинява вреди на отделните сектори. Това, което наистина има значение, е дали търговските мерки оказват влияние върху бизнес цикъла. Цените на акциите зависят от бизнес цикъла и докато бизнес цикълът се разширява, фондовите пазари трябва да могат да продължат да се покачват ", смята Джон Грийнууд, главен икономист в Invesco.

Цените на петрола се повишиха в сряда, провокирани от проблеми с доставките в Либия и Канада и от призивите на американски представители всички страни да спрат иранския внос на суров петрол от ноември. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:19 | 27.08.22 г.
fallback
Още от Азия виж още