fallback

Пхенян: Отказът от ядрени оръжия не е резултат от американските санкции

Вашингтон заблуждава общественото мнение и се опитва да разруши трудно постигнатата атмосфера на диалог, става ясно от изявление на външното министерство

13:44 | 06.05.18 г.
Автор - снимка
Създател

Северна Корея обяви днес, че нейните намерения да се откаже от ядрените оръжия не са резултат от санкциите на САЩ и предупреди Вашингтон да не подвежда общественото мнение, предадоха Ройтерс и АР.

Затъналата в мизерия Северна Корея е обект на поредица санкции на ООН и САЩ, наложени в опит да я накарат да се откаже от своите ракетни и ядрени оръжейни програми. На 27 април президентите на двете корейски държави Мун Дже Ин и Ким Чен Ун подписаха декларация за "пълна денуклеаризация" на Корейския полуостров. Документът обаче не предвиждаше конкретните стъпки за осъществяването на тази цел, припомниха агенциите. 

В изявление на външното министерство в Пхенян, разпространено днес от севернокорейската телеграфна агенция КЦТА, се казва, че Вашингтон "заблуждава общественото мнение" с твърдението си, че обещанието за денуклеаризация е резултат от санкциите или друг натиск. САЩ не трябва "съзнателно да провокират" Севера с разполагането на стратегически съоръжения в Южна Корея и да повдигат въпроса за правата на човека, се казва в изявлението. 

"Този акт не може да бъде тълкуван по друг начин освен като опит да се разруши трудно постигнатата атмосфера на диалог и да се доведе положението обратно в изходна позиция", заявява говорителят на дипломатическото ведомство на Северна Корея. 

Няма да бъде от полза за решаването на проблема с денуклеаризацията, ако Вашингтон интерпретира неправилно "миролюбивите намерения" на Северна Корея като признак на слабост и ако продължи със своя натиск и военни заплахи, отбеляза КЦТА.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и високопоставени представители на неговата администрация нееднократно са казвали, че твърдият подход на САЩ срещу Северна Корея и натискът на Пекин, главния търговски партньор на Пхенян, са изиграли решаваща роля за обрата след напрегната ситуация на Корейския полуостров. Миналата година, когато режимът в Пхенян изстреля ракета с непостиган дотогава обсег, беше немислимо да се говори за преговори по ядреното разоръжаване на Севера. Днешното изявление на КНДР обаче изглежда цели да укрепи позициите на Ким Чен Ун преди подготвяната среща с Тръмп, отбелязват агенциите.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:12 | 07.09.22 г.
fallback