Ким Чен Ун стана първият северокорейски лидер, който стъпва в Южна Корея след Корейската война, след като прекрачи периметъра на демаркационната линия в петък и се здрависа с президента на Южна Корея Мун Дже Ин.
Резултатът от срещата им може да определи бъдещето на отношенията на Корейския полуостров и да положи основите на планираната среща на Ким с президента на САЩ Доналд Тръмп, която може да се случи в рамките на седмици, пише The Wall Street Journal.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун и южнокорейският президент Мун Дже Ин останаха всеки от своята страна на границата в село Панминчжон в демилитаризираната зона и усмихнати размениха няколко думи. След това Ким Чен Ун пресече границата. По покана на Ким южнокорейският президент също направи няколко крачки в севернокорейската част на зоната и там двамата лидери си направиха снимка, преди да се върнат на южнокорейска територия, държейки се за ръце.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун изрази увереност, че преговорите му с президента на Южна Корея Мун Дже Ин ще доведат до "добри и значими резултати", съобщи ТАСС, цитирана от БТА.
"Ние пристигнахме тук с надеждата да открием нова страница в историята на двете Кореи", заяви Ким преди началото на преговорите в Дома на мира, намиращ се в южнокорейската част на граничното село Панминчжон в демилитаризираната зона.
"Уверен съм, че ще можем да проведем конструктивни преговори с президента Мун Дже Ин, които ще доведат до много добри и значими резултати", изтъкна той. Ким Чен Ун заяви също, че не иска "повторение на миналото" и че е решен да изпълни всички задължения, които ще поеме севернокорейската страна.
Пролетта може да е дошла на Корейския полуостров, заяви пък южнокорейският президент Мун Дже Ин в началото на преговорите със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, предаде DPA.
Мун Дже Ин окачестви решението на Ким Чен -Ун да пресече демаркационната линия между двете държави като "смело" и "символ на мира" и изрази надежда, че двамата могат да работят заедно, за да вземат "смели решения".
"Осъзнавам каква отговорност лежи на нашите плещи и съм ви благодарен за решителността и мъжеството, които проявихте, идвайки на тези преговори. Нека заедно да проявим мъжество и решителност и да донесем мир и благоденствие на Корейския полуостров. От този ден демаркационната линия вече не е символ на раздора, тя стана символ на мира", отбеляза южнокорейският президент, цитиран от ТАСС.
Мун Дже Ин изтъкна също, че е готов "да води преговорите цял ден", ако се наложи.
На масата за преговори с лидерите на двете държави седяха по двама членове на делегациите им. Отляво на Ким беше сестра му Ким Йо Чен, която през февруари беше на церемонията по откриването на зимната олимпиада в Пьонгчанг, а отдясно - заместник-председателят на ЦК на Корейската трудова партия.
До Мун Дже Ин седяха шефът на кабинета му и ръководителят на националната разузнавателна служба.
Час и половина по-късно лидерите на двете Кореи приключиха първия кръг от преговорите си в граничното село Панминчжон. Двамата ще се срещнат отново по-късно днес, след като обядват поотделно. Ким се завърна в севернокорейската част на Панминчжон в черна лимузина, съпроводен от 12 телохранители, които тичаха край колата му. В 04.30 по Гринуич, след като приключат обяда си, двамата лидери ще участват в церемония по засаждане на бор, растящ от 1953 г., когато е подписано примирието след Корейската война и символизиращ мира и благоденствието на Корейския полуостров. След това Ким и Мун ще имат възможност да разговарят на четири очи по време на кратка разходка без придружители, преди да се върнат на масата за преговори.
Основна цел на разговорите е да се създаде възможност за среща между Тръмп и Ким. Не се очаква дискусиите в петък да засегнат директно някои дразнители между САЩ и Северна Корея, като наличието на 28 500 американски военни на полуострова.
Вместо това един от най-драматичните жестове би могъл да бъде споразумение за установяване на по-постоянен мирен режим, който да замени примирието, което приключи военните действия в Корея през 1953 г. Експерти твърдят, че един постоянен договор ще изисква подкрепа от САЩ и Китай, които са страни по примирието.
Консервативните критици на Мун предупредиха, че мирният договор може да укрепи исканията на Пхенян за оттеглянето на американските войски от полуострова. В продължение на месеци специалисти по корейския въпрос във Вашингтон предупреждават, че Ким може да се опитва да привлече Сеул по-близо до Пхенян и да разхлаби връзките на САЩ с Южна Корея. Например обещанието на Ким да не провежда повече изпитания на ракети, което е ключов проблем за САЩ, накара някои консервативни експерти да се запитат дали Северът ще продължи да пуска ракети с по-къс обсег.
Тръмп пък сигнализира през тази седмица, че не е склонен да се споразумее за сделка, която да не довърши разрушаването на ядрения арсенал.
„Би било много лесно за мен да сключа проста сделка и да претендирам за победа", каза той по време на пресконференция. „Не искам да правя това. Искам да се отърват от ядрените ракети“.