Борсовата търговия в Азия приключи с ръстове на много места, след като повечето пазари успяха да се отърсят от негативните настроения на Wall Street.
Японският индекс Nikkei 225 отбеляза ръст от 0,61% до стойност от 21159,08 пункта, след като по-рано през деня се понижи с 0,1%. Доброто му представяне дойде на фона на леко поевтиняване на йената, която също по-рано бе на червена територия, съобщава CNBC. По-широкият показател Topix запази повишението си по-рано през сесията и завърши с ръст от 0,26%.
За разлика от тях фармацевтичният сектор бе на червена територия, след като акциите на Takeda Pharmaceutical се сринаха със 7,45%. Японската компания обяви в сряда, че се намира на „предварителен проучвателен етап“ по отношение на оферта за покупка на британския производител на медикаменти Shire.
В Южна Корея бенчмаркът Kospi също отчете ръст от 0,71% след повишения в банковия и стоманодобивния сектор. При технологичните компании цената на акциите на Samsung Electronics се вдигна с 0,7%.
В Хонконг бенчмаркът Hang Seng Index също бе на зелена територия с ръст от 0,36%. Стойността на акциите на технологичния гигант Tencent остана без промяна, а книжата на доставчика на Apple – AAC Technologies, поевтиняха с 0,56%.
В континенталната част на Китай ръстовете също се задържаха – Shanghai composite приключи борсовата сесия с увеличение от 1,24%, а по-малкият показател Shenzhen composite отбеляза ръст от 0,98%.
В Австралия бенчмаркът S&P/ASX 200 не можа да продължи тенденцията в региона и завърши борсовата търговия с понижение от 0,52%, компенсирайки слабото увеличение от по-рано през деня.
В сряда американските пазари все още бяха под натиск от технологичния сектор, след като цените на акциите на технологичните гиганти Amazon, Netflix и Apple продължиха да поевтиняват. Бенчмаркът Nasdaq приключи търговията вчера с понижение от 0,85%.
В същото време остава опасността за възможна международна търговска криза, след като по-рано през деня агенция Ройтерс съобщи, че Китай все още обмисля възможността да наложи ограничения върху вноса на американска соя.
Междувременно инвеститорите бяха повлияни и от възможността за евентуални преговори между САЩ и Северна Корея, след като Китай потвърди, че севернокорейският лидер Ким Чен Ун се е срещнал с китайския президент Си Дзинпин.