Великобритания, Франция и Германия предлагат Европейският съюз да наложи нови санкции срещу Иран заради балистичната програма на страната и ролята й във войната в Сирия. По този начин те се опитват да убедят САЩ да запазят ядреното споразумение с Техеран, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.
Предложението е част от стратегия на ЕС да спаси договора с Техеран, ограничаващ ядрената програма на Иран в замяна на премахване на редица санкции, като покаже на американския президент Доналд Тръмп, че има други начини за противодействие на иранската сила в чужбина.
Запознати източници заявиха, че съвместният документ е бил изпратен в столиците на страните от ЕС вчера, за да се проучи каква е подкрепата за подобни санкции, тъй като за въвеждането им ще е необходимо одобрението на всички държави членки.
Предложението ще бъде обсъдено от външните министри на ЕС по време на закрито заседание в понеделник в Брюксел, заявиха дипломати.
На 12 януари Тръмп постави ултиматум на европейските страни по сделката, сключена между групата „5+1“ (САЩ, Русия, Великобритания, Китай, Франция и Германия) и Иран. Според него те трябва да се съгласят да „поправят ужасните недостатъци на иранската ядрена сделка“, защото в противен случай той няма да удължи облекчаването на американските санкции.
Иранският заместник-министър на външните работи Абас Аракчи заяви, че евентуални нови санкции на ЕС срещу Иран ще окажат пряко въздействие върху ядреното споразумение.
„В случай, че някои европейски страни предприемат действия за налагане на неядрени санкции срещу Иран, за да удовлетворят американския президент, те ще направят голяма грешка и ще видят прекия резултат от това върху ядрената сделка“, каза той.
„По-добре европейските страни да продължат сегашните си действия за убеждаване на САЩ да спазват обещанията си по ядрената сделка и ефективно да я изпълняват във всичките й части с добра воля и в продуктивна атмосфера", заяви Аракчи, цитиран от БТА.
„Ако САЩ се изтеглят от сделката и бъдат възобновени едностранните санкции, ние определено няма да продължим споразумението, защото то няма да служи на нашите интереси“, допълни още той.