Китай заяви, че предложените от САЩ мита върху вносни продукти от стомана и алуминий са безпочвени и че заслужава правото да отговори със същото, ако те бъдат наложени, предава Bloomberg.
Препоръките на САЩ, представени от министерство на търговията в петък, не съответстват на фактите, казва в изявление Уан Хъдзюн, ръководител на бюрото за търговски разследвания в китайското министерство на търговията.
Търговският министър на САЩ Уилбър Рос заяви, че страната може да наложи квоти върху вноса на алуминий и стомана, включително мито от поне 24% върху вноса на стомана от всички страни. Макар че това е най-силната индикация досега, че администрацията на президента Доналд Тръмп е готова да предприеме действия по протекционистката у програма, Рос заяви, че „не би ни изненадало“, ако на мерките бъде отговорено.
САЩ вече имат прекомерни защити върху местните продукти от желязо и стомана, заяви Уан.
„Ако финалното решение се отрази на интересите на Китай, Китай със сигурност ще вземе необходимите мерки, за да защити собствените си права“, каза Уан.
Американските стоманодобивни компании и профсъюзи в сектора отдавна искат от Тръмп да изпълни обещанието си да защити индустрията. Търговските партньори на Китай от години се оплакват, че тамошната индустрия нечестно се възползва от държавни субсидии и прави ценови дъмпинг на продуктите си.
Макар че Китай допринася само с около 1% в американския внос на стомана, Пекин може се обърне към Световната търговска организация, ако САЩ предприемат действия – процес, който може да отнеме години.
Вместо мита върху целия внос Тръмп може да избере „по-оперативен“ подход, заяви Рос на среща с депутати тази седмица. По отношение на стоманата например президентът може да избере опцията, с която ще се вдигне митото върху 53% от вноса от 12 страни – списък, който включва Китай, Русия, Индия и Южна Корея – но позволява изключения за съюзници като Япония, Германия и Канада.