Икономиката на Саудитска Арабия навлиза в постпетролна ера, в която мегаградовете, някои от тях все още в процес на изграждане, ще осигуряват бъдещия ръст на страната, съобщиха официални представители на Рияд пред CNBC.
“Сега сме в бизнеса с изграждане на градове и говорим за преминаване от икономика, изградена върху петрола, към икономика, чийто двигател в бъдеще ще бъдат тези мегаградове”, коментира по време на Световния икономически форум в Давос Фахд Ал Рашийд, главен изпълнителен директор на King Abdullah Economic City (KAEC, от англ. - Икономически град на крал Абдула), първия в света публично търгуван град. Според него трудностите в растежа през 2016 и 2017 г. показват, че икономиката трябва да се диверсифицира.
„Ние вече виждаме, че постепенно преминаваме към постпетролна икономика, след като отчитаме растеж в различни области като пристанищната индустрия, жилищното строителство и услугите, свързани със свободното време“, каза още Фахд Ал Рашийд.
Ал Рашийд отговаря за създаването на KAEC, пристанищен и промишлен град на брега на Червено море, като надеждите са проектът да засили търговските отношения на Саудитска Арабия с останалата част от света. Градът все още не е завършен, въпреки че строителството му започна през 2006 г.
Предвид прогнозата населението на страната да се удвои до 2050 г., властите в Рияд смятат, че районът има потенциал да се превърне в двигател на растежа на световната икономика.
Градът KAEC не е единственият мегапроект на Саудитска Арабия. В края на миналата година правителството обяви, че ще построи нов мегаград на стойност 500 млрд. долара, наречен NEOM, с цел да диверсифицира икономиката си от досегашния й фокус върху петрола.