Северна Корея поднови връзката по горещата телефонна линия с Южна Корея почти две години, след като тя беше прекъсната по искане на лидера на Пхенян Ким Чен Ун. Това дава надежди за затопляне на отношенията между двете страни в навечерието на Зимните олимпийски игри в Пьонгчан следващия месец.
Новината беше съобщена от представител на севернокорейските власти в телевизионно обръщение. По думите му двете страни ще обсъдят изпращането на спортисти от КНДР в Южна Корея на международния форум през февруари. От Сеул също потвърдиха, че са получили обаждане от Пхенян към 15:30 ч. местно време в сряда, съобщава ВВС.
Според информацията нареждането за подновяването на диалога идва от самия Ким, който по-рано посочи, че е открит към диалог със своите съседи и има намерение да изпрати отбор на игрите.
Двете държави не поддържат връзки на високо равнище от декември 2015 г. През следващата година Северна Корея спря да приема обаждания от Юга заради спор около съвместния индустриален комплекс на двете страни в Кесън.
От Сеул заявиха, че решението на Пхенян да поднови контактите има „голямо значение“, тъй като ще доведе до подновяване на диалога. „Това създава среда, в която комуникациите ще бъдат възможни по всяко време“, заяви говорител на южнокорейския президент Мун Дже Ин.
Възможността за подновяване на контактите между двете Кореи предизвика смесена реакция от страна на САЩ, посочва вестник Guardian. Преди да сравни размера на своето „ядрено“ копче и това на Ким, американският президент Доналд Тръмп изрази несигурност по отношение на възможността за диалог. Севернокорейският лидер „иска да говори с Южна Корея за първи път. Може би това е добра новина, може би не – ще видим“, написа той в Twitter.
Sanctions and “other” pressures are beginning to have a big impact on North Korea. Soldiers are dangerously fleeing to South Korea. Rocket man now wants to talk to South Korea for first time. Perhaps that is good news, perhaps not - we will see!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2 януари 2018 г.Посланикът на Вашингтон в ООН Ники Хейли заяви, че администрацията на държавния глава няма да приеме сериозно преговори, освен ако не включват отказ от използване на ядрено оръжие.
За разлика от САЩ властите в Китай, които бяха подложени на натиск от президента да окажат влияние на Пхенян, приветстваха смекчаването на тона от тази седмица.