Японският ядрен регулатор съобщава днес (27 декември), че дава окончателно зелена светлина на енергийния оператор Tepco да възобнови дейността на два ядрени реактора, предава Франс прес.
Това е първото разрешително за Tepco след ядрената авария във Фукушима, за която той беше посочен като отговорен.
Първоначалното одобрение беше обявено в началото на октомври и бе последвано от няколко седмици обществено обсъждане.
Ядреният регулатор реши, че двата реактора вече покриват новите национални норми за безопасност, засилени след трагедията през март 2011 година в АЕЦ "Фукушима" с оператор Tepco. Това беше най-тежката ядрена авария в света след тази в Чернобилската АЕЦ през 1986 г., съобщава БТА.
Двата реактора по 1 356 мегавата мощност се намират в централата Кашивазаки-Карива, в северозападната префектура Ниигата.
Двата кипящи реактора (REB или BWR) са от същия тип като тези в АЕЦ "Фукушима" и за първи път получават разрешение да възобновят дейността си в страната от 2011 г. Пускането им отново в експлоатация обаче ще отнеме години, тъй като Tepco трябва да получи одобрение и от местните власти.
Губернаторът на Ниигата, избран през 2016 г. за четиригодишен мандат, е известен с резервите си към възобновяването на дейността на тази ядрена централа - най-мощната в страна и съвсем близо до Японско море.
В момента в Япония работят пет реактора, всичките с вода под налягане (PWR), от общо 54 ядрени реактора преди аварията в АЕЦ "Фукушима".
Поради новите норми за сигурност, които силно увеличават разходите, 14 японски ядрени реактора вече са определени за окончателно изваждане от употреба.
Правителството на Шиндзо Абе има амбицията до 2030 г. ядрени реактори да произвеждат 20-22 на сто от електроенергията спрямо 30 процента преди Фукушима. Тази цел обаче ще наложи не само пускане на стари реактори, но и построяване на нови, отбелязва АФП.