fallback

Китай задмина Германия и САЩ по износ на екологични стоки и услуги

Делът на Китай на глобалния пазар за защита срещу климатичните промени е нараснал над три пъти за последните 13 години до 2015 г.

15:46 | 05.12.17 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Китайският износ на екологични стоки и услуги е задминал този на Германия и САЩ, сочи нов доклад, който показва как борбата с климатичните промени изменя международната търговия.

Делът на Китай на глобалния пазар за защита срещу климатичните промени е нараснал над три пъти за последните 13 години до 2015 г., показва доклад на германското правителство, публикуван от Федералната агенция по околната среда. Германия сега заема второ място, а САЩ – трето, предава Bloomberg.

Докладът подчертава как глобалното затопляне променя търговските модели. Европейските ръководители вече посочиха очакваnията си Новият път на коприната на Китай да доведе до повече доставки на по-екологични технологии, като батерии и електрически автомобили. С търговския маршрут вече е било изнесено оборудване за слънчева енергия за около 8 млрд. долара, посочва Bloomberg New Energy Research.

Китай притежава около 16%, или близо 71 млрд. долара, от износа през 2015 г., показва германското проучване, което използва последните публично достъпни търговски данни. Продуктите варират от вятърни турбини до пречистватели на вода, LED крушки и спомагателни услуги. Износът от Германия и САЩ – новатори в чистите технологии, е изпаднал в застой до съответно 59 млрд. и 52 млрд. долара.

„Позицията на Германия все още е добра“, казва председателят на агенцията Мария Крауцбергер в интервю. „Компаниите ѝ се сблъскаха с изпълнението на високи екологични бизнес стандарти още от началото“.

Множество съветници от Германия и Европейския съюз работят с представители на Китай, за да помогнат да се трансформират стотици градове в оазиси на зелената енергия. Изчистването на градовете в Китай се превърна в тест дали правителството на президента Си Дзинпин може да постигне целите от Парижкото споразумение от 2015 г., докато в същото време стимулира икономически растеж с новия си път на коприната.

Германското правителство може да живее с дела си на пазара за екологичен износ, виждайки водещата позиция на Китай като логично следствие от опита му да се пребори с климатичните промени у дома, казва Крауцбергер.

„Има риск от провал, ако всичко, което правим тук в Европа, е да се опитваме да постигнем минималните стандарти, определени от Европейския съюз“, коментира тя. Недостатъчните глобални данни за износа на екологични стоки и услуги са били събрани след договарянето на Парижкото споразумение по климата през декември 2015 г.

Страните на ЕС, водени от Германия, Франция и Италия, водят в износа на екологични стоки и услуги през последното десетилетие, докато континентът се опитва да наложи климатичната си програма. Германският износ на соларни панели рязко се сви това десетилетие, но отчасти бе компенсиран от продажбите на вятърни турбини в чужбина. Siemens твърди, че екологичният му бизнес през 2017 г. генерира около половината от приходите му.

Глобалните инвестиции във възобновяема енергия са намалели с 23% миналата година от рекордни през 2015 г. Инвеститорите са похарчили 241,6 млрд. долара за чиста енергия, сочи доклад на Bloomberg New Energy Finance и FS-UNEP Frankfurt School за Глобалните тенденции в инвестициите във възобновяема енергия за 2017 г.

Местните инвестиции в защита на климата са от полза за всички, казва Крауцбергер. През следващите 15 години ще са нужни инвестиции за 93 трлн. долара в подкрепа на глобалните климатични цели, смятат от International Energy Agency и Climate Bond Initiative.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:23 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още