Китайската финансова система става значително по-уязвима заради високата задлъжнялост, предупреждава управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан, цитиран от Bloomberg. В дълга статия, публикувана на сайта на регулатора, той призовава и за по-задълбочени реформи във втората по големина световна икономика.
„Натрупват се латентни рискове, като някои от тях са скрити, сложни, внезапни, заразни и опасни, въпреки че цялостното състояние на финансовата система остава добро“, смята Джоу.
Той препоръчва затягане на регулациите, както и да се оставят пазарите да служат по-добре на реалната икономика. Правителството също така трябва да отвори финансовите пазари, като облекчи капиталовия контрол и като понижи ограниченията за чуждестранни финансови институции, които искат да навлязат на китайския пазар.
„Високата задлъжнялост е основният източник на финансовата уязвимост на макрониво“, казва 69-годишният Джоу, който се очаква скоро да се оттегли от поста, приключвайки рекорден 15-годишен мандат. „В секторите на реалната икономика това е отразено като излишен дълг, а във финансовата система – като кредитиране, което се разширява прекалено бързо“, пише централният банкер.
Коментарите на Джоу сигнализират, че властите в Пекин остават отдадени усилията да понижат задлъжнялостта в китайската икономика, коментира Bloomberg.