Макото Сакураи от борда на Японската централна банка (ЯЦБ) отхвърли необходимостта от допълнителни парични облекчения и заяви, че банката не бива да предприема ненужни стъпки, за да достигне по-бързо целта за 2% инфлация.
„Няма нужда да правим нищо излишно, за да постигнем бързо целта за инфлацията. Сегашната ни политика с контрола на кривата по доходността е достатъчна“, каза Сакураи, цитиран от Ройтерс.
ЯЦБ трябваше да отложи срока за постигане на целта за инфлацията шест пъти, откакто започна мащабната си програма за стимули през 2013 г. Регулаторът сега се надява ръстът на потребителските цени да достигне 2% до март 2020 г., но базисната инфлация беше едва 0,7% на годишна база през август.
Следващото заседание на ЯЦБ е в края на октомври, когато се очаква регулаторът да излезе с нови прогнози именно за инфлацията. Стенограмата от предишната среща през септември показа, че един от членовете на борда, без да е ясно обаче кой точно, призовава за по-агресивни мерки за стимули.
Сакураи повтори позицията на банката, че потребителските цени ще продължават да растат в посока 2%, тъй като компаниите в някакъв момент ще трябва да прехвърлят по-високите разходи за труд към потребителите. По думите му нарастващият дял на японците на пазара на труда, както и усилията на компаниите да повишат производителността на труда оказват натиск в низходяща посока върху заплатите и цените в краткосрочен план.
„Тези развития обаче са благоприятни в дългосрочен план, защото ще доведат до по-бърз икономически ръст“, казва още Сакураи.
Японската централна банка запази на последното си заседание отрицателната депозитна лихва (-0,1%) и потвърди ангажимента си да държи доходността по 10-годишните държавни облигации около нулата. Освен това регулаторът инвестира в борсово търгувани фондове (ETF) и по този начин балансът му се разширява с темп от 6 трлн. йени (53,44 млрд. долара) годишно.
Според Сакураи е прекалено рано да се мисли за промяна на мащаба на тези покупки. По думите му ЯЦБ не бива да променя целевото ниво от 2% за инфлацията, тъй като такива таргети се използват и от други централни банки и допринасят за стабилността в обменните курсове.