Всички големи китайски компании, притежавани от правителството, ще бъдат регистрирани като дружества с ограничена отговорност или акционерни компании до края на годината в опит държавните гиганти да се превърнат в по-ефективни и модерни дружества, съобщи Ройтерс.
Около 90 на сто от фирмите, собственост на държавата и местната власт, вече са завършили процеса, който е помогнал да подобрят своите управленски структури, посочват властите в Пекин.
Не е ясно дали частен капитал ще бъде разрешено да се инвестира в държавни гиганти или дали те ще листнат акции.
Чрез реформи правителството се надява да съживи затъналата в дългове държавна собственост и да създаде "по-големи и по-силни" конгломерати, които могат да се конкурират на световната сцена.
Част от реформите ще включват затваряне на най-неконкурентоспособните фирми. Структурата на собствеността на някои държавни предприятия също ще бъде модернизирана.
Един от най-големите проблеми, пред които е изправен Китай и особено тромавите държавни гиганти, е ръстът на дълга от глобалната финансова криза през 2008 г. Властите засилиха усилията си за ограничаване на риска от това, като част от тези усилия включват преструктуриране на държавните фирми.
В началото на годината Китай обяви, че трябва да се справи с държавните си „компании зомбита“, които не спират да взимат заеми, макар че не печелят достатъчно, за да изплатят кредитите или лихвите.
Страната настоява също за смесено участие в собствеността на компаниите, за да позволи частният капитал да бъде инвестиран в компании, като в същото време се запазва присъствието на правителството в дружествата. Според държавния регулатор „погрешни“ понятия като „приватизация“ и „денационализация“ трябва да се избягват.