Азиатските индекси се търгуваха смесено във вторник, а петролът поскъпна леко по време на сесията, пише CNBC.
Японският индекс Nikkei 225 се повиши с 1,1%, а южнокорейският Kospi нарасна с 0,03%. В същото време австралийският ASX 200 не успя да задържи по-ранния ръст и приключи сесията с понижение от 0,4%. Китайските континентални пазари се търгуваха с повишения, като Shanghai Composite нарасна с 0,02%, а Shenzhen Composite прибави 0,383%. В Хонконг Hang Seng записа спад от 0,05%.
Източник: CNBC
Инвеститорите са насочили вниманието си към очакваното прибавяне на китайски „А-акции“ в MSCI Emerging Markets Index.
Доларовият индекс финишира със спад до 97,468 пункта спрямо кошницата от валути малко преди 10 часа българско време. Спрямо йената доларът се разменяше за 111,62 йени за долар, след като по-рано по време на сесията достигна най-високото си ниво в последните три седмици.
Сред макроикономическите новини се открои японският износ, който скача с 14,9% на годишна база през май, насърчен от повишено търсене в развиващите се пазари и по-слаба йена. Това е най-резкият ръст в износа от януари 2015 г. и шести пореден месец повишение, сочат данните на Министерството на финансите. Най-голям стимул идва от износа на автомобили и стомана. Все пак стойността е по-малка от прогнозираните 18,2% от икономистите, анкетирани от Wall Street Journal.
В същото време понижаването на рейтингите от Moody’s на австралийските банки, включително четирите най-големи, известни като „голямата четворка“, остави акциите им на червена територия по време на сесията. ANZ отписа 1,34% от цената на книжата си, акциите на National Australia Bank поевтиняха с 1,09%, а спадът при Commonwealth Bank of Australia беше с 0,66%.
Австралийският долар, който първоначално поевтиня след новината, се разменяше за 0,7610 долара към 10 часа българско време спрямо нивата от 0,7596 долара по-рано по време на сесията.
Цените на петрола леко се повишиха, като фючърсите върху европейския сорт Брент поскъпнаха с 0,38% до 47,09 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол повишиха цената си с 0,32% до 44,34 долара за барел.