Търговията на азиатските пазари приключи разнопосочно, след като повишенията на Wall Street бяха изместени на по-заден план в анализите на трейдърите от разочароващите данни от страна на Apple за спадащите продажби на iPhone, предава CNBC.
Първоначално фокусът беше прикован от представянето на тримесечните резултати на Apple. През миналото тримесечие компанията увеличава както приходите, така и печалбата си, но спад има при продажбите на ключовия iPhone. Компанията е спечелила 11,03 млрд. долара – ръст от 4,8 на сто на годишна база. Приходите скачат с 4,6 на сто до 53,9 млрд. долара.
Сега вниманието е насочено към края на заседанието на Федералния резерв. Очаква се Фед да остави лихвите непроменени, но и да подскаже, че условията позволяват увеличение през юни. Пазарните очаквания за промени по време на настоящата среща възлизат насамо 4,8%, според данни на FedWatch.
В Австралия ASX 200 приключи със спад от 0,98% до 5892,30 пункта на фона на поевтиняващите акции от банковия сектор и производителите на основни ресурси. Китайските континентални пазари също бяха на червена територия, като Shanghai Composite отписа 0,28% от стойността си, а Shenzhen Composite се понижи с 0,25 на сто в следобедната сесия.
Източник: CNBC
Тайванският Taiex изтри 0,14% до 9955,33 пункта, докато следобед сингапурският Straits Times Index прибави 0,73% към стойността си.
Пазарите в Япония, Южна Корея и Хонконг бяха затворени в сряда за официални празници. Търговията в Япония ще остане прекъсната до края на седмицата заради „Златната седмица“. Периодът включва няколко последователни национални празника, а именно Денят на император Шова, Денят на конституцията, Денят на зеленината и Денят на детето.
Сред компаниите една от най-интересните по време на сесията беше Apple, чиито акции се търгуваха смесено след обявяването на финансовите резултати.
Внимание привлякоха и доставчиците - акциите на Hon Hai поскъпнаха с 0,5%, а тези на Pegatron се търгуваха почти без промяна. Largan прибави 0,4% към цената си, а Catcher отчете ръст от 0,81%.
По време на азиатската сесия цените на петрола се повишиха, като фючърсите върху американския лек суров петрол поскъпнаха с 0,80% до 48,03 долара за барел към 9:46 часа българско време. Фючърсите върху сорта Брент увеличиха цената си с 0,89% до 50,90 долара за барел.
Сред листнатите в Австралия дружества във фокуса попадна минната компания BHP Billiton, чиято перспектива Moody’s промени на „позитивна“ от „стабилна“, като запази рейтинга от А3 непроменен.
„Промяната в перспективата до позитивна отразява нашето очакване, че BHP Billiton ще продължи да генерира приходи и солидни свободни парични потоци в сегашната среда", коментира Матю Мур, старши служител на рейтинговата агенция. Акциите на компанията обаче бяха повлечени от низходящото движение в цените при други компании от сектора и поевтиняха с 2,31%.
Rio Tinto записа спад от 0,95%, акциите на Alacer Gold поевтиняха с 3,35%, а на Woodside отписаха 0,5% от цената на акциите си.
Пониженията в банковия сектор също натежаха върху австралийския пазар. Акциите на ANZ поевтиняха с 2,79%, след като банката отчете по-ниска от очакваното печалба през първата половина на фискалната година.
Междувременно листнатите в Австралия акции на телекома Vocus поевтиняха с над 27%, след като компанията понижи прогнозата си за печалбата през фискалната 2017 г.
В Сингапур цената на банковите акции тръгна нагоре, като тези на DBS поскъпнаха с 4,03% след данни за по-добра от очакваното печалба през първото тримесечие.
На валутния пазар доларовият индекс се търгува на ниво от 99,064 пункта малко преди 10 часа българско време. Доларът се разменяше за 112,05 йени.