fallback

Азиатските пазари приключиха разнопосочно на фона на повишаващата се несигурност

Австралийският долар поевтиня, след като Австралийската централна банка запази без промяна рекордно ниския си основен лихвен процент

11:44 | 04.04.17 г.
Автор - снимка
Редактор

Азиатските пазари приключиха разнопосочно търговията във вторник, а апетитът за риск на инвеститорите отново намаля на фона на неизвестните около търговията на САЩ и Китай и монетарната политика в Япония и Европа, съобщава MarketWatch.

Йената поскъпна спрямо долара по време на американската сесия, като продължи на повишава стойността си по време на азиатската търговия.  Поскъпването на японската валута и понижението в доходността на американските ценни книжа оказаха натиск върху основния японски индекс Nikkei 225, който се понижи с 0,91% до 18 810,25 пункта.

Южнокорейският Kospi се понижи с 0,3% до 2161,10 пункта.

„Пазарните участници останаха фокусирани върху предстоящата среща между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин по-късно тази седмица. В същото време се усеща нарастваща несигурност около монетарните политики в Япония и Европа“, коментира Гавин Пери, управляващ директор на базираната в Хонконг Parry International Trading Ltd. По думите му фокусът сега е върху централните банки.

Австралийският ASX 200 се оцвети в червено, като отписа 0,27% от стойността си, докато китайските континентални пазари записаха ръстове.

Източник: CNBC

Австралийският долар поевтиня във вторник следобед, след като Австралийската централна банка запази без промяна рекордно ниския си основен лихвен процент на историческо дъно от 1,5 на сто, оправдавайки по този начин очакванията на финансовите пазари.

Курсът на австралийската валута се понижи до 0,7559 долара след решението на Резервната банка на Австралия (RBA) спрямо нивата от 0,76 долара през предходната сесия.

Финансовият подиндекс се понижи с 0,65%, а акциите на австралийските банки поевтиняха. Понижението при ANZ  е с 0,44%, докато акциите на Commonwealth Bank заличиха 0,53% от цената си. Westpac отчете спад от 0,97%, а книжата на National Australia Bank изтриха 0,93% от стойността си.

На валутния пазар доларовият индекс се търгува на ниво от 100,60 пункта спрямо кошницата от валути малко преди 9 часа сутринта българско време, изкачвайки се от нивото под 99,60 пункта през миналата седмица.

Сред останалите валути йената се търгува на ниво от 110,43 йени за долар, поскъпвайки спрямо нивата от 111 йени за долар, което оказа натиск върху японските акции.

По-специално негативно влияние имаше върху автомобилните производители. Акциите на Toyota поевтиняха с 1,03%, на Nissan понижиха цената си с 2,89%, а при Honda понижението беше с 2,66%.

Книжата на Toshiba отчетоха спад в цената си с 9,38%, след като в неделя Ройтерс съобщи, че японският конгломерат най-вероятно няма да спази срока за финансовия отчет за тримесечието, приключило в края на декември 2016 г. Крайната дата за публикуване на финансовите данни е 11 април.

Еврото се разменяше за 1,0658 долара, докато британският паунд се търгуваше за 1,2442 долара към 9 часа тази сутрин.

При цените на петрола не настъпи съществена промяна по време на азиатската сесия. Фючърсите върху сорта Брент се търгуваха за 52,95 долара за барел, поевтинявайки с 0,32%, докато тези върху американския лек суров петрол се търгуваха за 50,06 долара за барел, което е спад с 0,36%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:07 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още