Азиатските пазари приключиха сесията във вторник разнопосочно, като доларът остана слаб на фона на несигурността около политиките на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп и спазеното обещание за изтегляне на страната от Транстихоокеанското партньорство (ТТП).
В понеделник Тръмп подписа изпълнителна заповед за изтеглянето на САЩ от ТТП. Споразумението, което стоеше в основата на политиката на вече бившия президент Барак Обама за пренасочване на фокуса към Азия, беше подписано от 12 държави и покрива 40% от световната икономика.
Ходът на Тръмп е част от серия изпълнителни заповеди, които да променят търговската политика на САЩ.
Също така в понеделник Тръмп потвърди пред редица бизнес лидери убеждението си, че администрацията му може да намали регулациите със 75% или „може би повече“.
„Инвеститорите се изнервят от протекционистките политики на Тръмп, като надеждата им е неговите данъчни облекчения да бъдат от полза за тях“, коментира Наеем Аслам, главен пазарен анализатор на ThinkMarkets.
Доларът поевтиня спрямо кошницата от валути, падайки под 100 пункта, невиждано ниско ниво от средата на ноември, като по-късно в следобедната сесия се покачи до 100,21 пункта.
„Информациите за споразумението за свободна търговия и налагането на гранични такси, които излязоха в медиите, се възприемат от пазара като негативни за долара“, обясни Рик Спунър, главен пазарен анализатор в CMC Markets.
Южнокорейският индекс Kospi затвори почти без промяна на ниво от 2 065,76 пункта след вяла сесия. Акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 0,26%, след като компанията обяви, че очаква ръст на печалбата през 2017 г. въпреки увеличаващите се предизвикателства, свързани с политическата несигурност, след като през четвъртото фискално тримесечие рекордната печалба от бизнеса с чипове успя да компенсира загубите, свързани с кризата в спрения от производство смартфон Note 7.
Източник: CNBC
Книжата на LG Display поевтиняха с 2,31%, след като южнокорейската технологична компания обяви във вторник, че е отчела рекордна оперативна печалба за четвъртото тримесечие в размер на 904,3 млрд. вона (778,33 млн. долара), благодарение на покачването на цените на панелите от течни кристали.
Японският Nikkei 225 се понижи с 0,55% до 18 787,99 пункта, разширявайки още повече загубата от предходната сесия от над 1%.
Акциите на производителя на въздушни възглавници Takata повишиха цената си с 6%, възстановявайки се от по-ранните загуби, след като компанията се призна за виновна за дефектни въздушни възглавници. От затварянето на сесията в сряда миналата седмица акциите на Takata поевтиняха с 49%.
На китайските континентални пазари Shanghai composite затвори с ръст от 0,2% до 3 143,09 пункта, докато Shenzhen composite приключи със спад от 0,30% до 1 896,45 пункта. В Хонконг Hang Seng нарасна с 0,28% в следобедната сесия.
В същото време австралийският ASX 200 прибави 0,72% към стойността си до 5 651,6 пункта, стимулиран от ръста в подиндекса на производители на основни ресурси, който се повиши с 2,65%.
Акциите на по-големите компании от минната индустрия се оцветиха в зелено, като книжата на Rio Tinto поскъпнаха с 3,62%, на Fortescue Metals повишиха цената си с 5,4%, а на BHP Billiton отчетоха ръст от 2,5%.
На валутния пазар доларът поевтиня спрямо йената, като японската валута се търгуваше на ниво от 112,86 йени за долар, а австралийският долар поскъпна до 0,7574 долара.
Валутната двойка паунд/долар поскъпна като един паунд се разменяше за 1,2505 долара в сравнение с по-ниските нива от 1,2256 долара през миналата седмица.
Цената на петрола се повиши, като към 11:40 часа българско време часа върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 0,74% до 53,14 долара за барел, а увеличението при сорта Брент е с 0,78% до 55,66 долара за барел.