Модифицираната парична политика на Японската централна банка прави програмата за количествени облекчения по-устойчива и ефектива, смята Международният валутен фонд (МФВ). Организацията обаче препоръчва на регулатора да подобри комуникацията си.
„Промяната в рамката показва ясно, че все още има инструменти на разположение, които да позволят политиката да бъде възможно най-подкрепяща и да повиши очакванията за инфлацията“, казва Люк Еверерт, директор на мисията на МВФ за Япония. „Подкрепяме промените и смятаме, че новата рамка позволява облекченията да бъдат по-устойчиви и по-евективни. Новите мерки позволяват повече гъвкавост и могат да бъдат прилагани по-дълго време“, посочва той.
Според Еверерт централната банка подобрява и комуникацията си, но може да направи повече.
„Все още има пространство за подобрение на комуникацията, например чрез публикуване на прогнози как ще се движи инфлацията, след като тя стигне целевото ниво“, казва той и посочва, че т.нар. точки на Фед са един вариант. Точките на Фед представляват дългосрочните прогнози за нивото на лихвените проценти в САЩ на всеки един от членовете на комисията по парична политика.
Освен това експертите от МФВ съветват Японската централна банка да обсъди как би реагирала в ситуации на икономически шок.
Все пак паричната политика сама няма как да реши фундаменталните проблеми на японската икономика и Еверерт посочва важността на фискалните мерки и структурни реформи от страна на правителството.