fallback

Китай претърпя поражение в островния спор

Според постоянния арбитражен съд в Хага Пекин не може да има териториални претенции

13:15 | 12.07.16 г. 2
Автор - снимка
Създател

Китай не може да има териториални претенции към островите в Южнокитайско море. Това реши във вторник постоянният арбитражен съд в Хага. Конфликтът за контрола в областта повиши напрежението в региона и също така натовари негативно отношенията на Китай със САЩ, припомня Bloomberg.

Това е първото международно решение по спора. Петте международни съдии отсъдиха случая в полза на Филипините, които сезираха съда. Китай има претенции за около 90 на сто от богатия на ресурси регион, включително рифове и острови. Това обаче породи протестите на пет крайбрежни държави. Манила твърди, че териториалните претенции на Пекин и скорошната агресия в Южнокитайско море нарушават Женевската конвенция по морско право, международен договор, ратифициран и от двете страни. 

Китай пък не признава юрисдикцията на арбитражния съд и обяви, че няма да обърне внимание на присъдата. Ден преди да бъде взето решението, на корицата си официалният вестник на Комунистическата партия отхвърли „незаконната” дейност на международния трибунал, който трябваше да се произнесе по морския спор. People’s Daily обвини Вашингтон, че използва случая, за да сдържа надигането на Китай и за да запази „регионалната си хегемония”.

Постоянният арбитражен съд в Хага е най-старият наднационален инструмент за решаване на международни спорове. От създаването си през 1899 г. по време на първата мирна конференция в Хага Арбитражният трибунал има за цел да намери „най-ефективното средство", за да „гарантира за всички народи ползите от истинския и траен мир".

Арбитражният съд не е съд в класическия смисъл на думата. Преговорите често се провеждат при закрити врати. До петима съдии обсъждат казусите. Въпреки че решенията на Арбитражния съд са правно обвързващи, няма изпълнителни процедури, които налагат тяхното изпълнение. Членките, които не спазват решенията, рискуват загуба на доверие.

Седалище на Постоянния арбитражен съд е Дворецът на мира в Хага, който се помещава в Международния съд (МС) - най-висшият съд на ООН. 

Повече по темата вижте в материала на Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:31 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още