Относителната стабилност на азиатските облигации след британския вот за напускане на Европейския съюз показва как нарастващото местно търсене защитава дълга на региона от волатилността на глобалните пазари, казват Pacific Investment Management (Pimco) и JPMorgan, цитирани от Bloomberg.
“Виждам много ограничено влияние върху азиатските облигации вследствие на Brexit”, казва Бен Сай, ръководител на отдела за фиксиран доход, валути и суровини в подразделението за частно банкиране на JPMorgan в Хонконг. „Азиатските облигации продължат да бъдат подкрепяни от силните технически и местни залози и придвижването към качество“.
Инвеститорската база на азиатските облигации е станала по-локална, защитавайки книжата от глобалните шокове, тъй като регионалните инвеститори предпочитат познати ценни книжа по време на пазарните сътресения. През 2015 г. благосъстоянието, държано от богати физически лица в Азиатско-тихооканския регион, е нараснало с 10% до 17,4 трлн. долара, надминавайки Северна Америка, заяви Capgemini. Фондовите мениджъри залагат и че азиатските акции ще се възстановяват, тъй като местните инвеститори доминират, а сътресенията може да отложат повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ.
„Основно азиатци купуват азиатски дългове“, казва Дезмънд Сун, ръководител на управлението за инвестиции в Азия без Япония в Western Asset Management в Сингапур. „Тенденцията е към по-висока стабилност, тъй като има естествени местни влияния, усещане, че познават компанията и страната“.
Спадът вследствие на изненадващите резултати от референдума в петък беше по-малко драматичен в сравнение с предишните шокове. Спредът по доходността за книжата с инвестиционен рейтинг, емитирани от азиатските компании, спрямо държавните облигации се е разширил с 12 базисни пункта в петък, най-големия скок от четири месеца, до 238 пункта, сочат индексите на JPMorgan. Това все пак е по-ниско от върха от тази година от 259 пункта на 11 февруари, когато инвеститорите бяха разтревожени заради китайския юан.
Макар че 10-дневната волатилност на спреда скочи с 20% в петък, тя все пак е под 89%, отбелязана при срива от 2013 г. вследствие на сигналите за затягане на паричната политика от Фед. 100-дневната волатилност на същия индекс е спаднала до 15,9% от 48,5%,
Индексът Markit iTraxx Asia на суаповете за кредитно неизпълнение, гарантиращи срещу неизплащане на корпоративните и държавните облигации, се вдигна с 14 базисни пункта в петък, най-високото ниво от три месеца. Все пак това е по-малко от ръста от 18 базисни пункта в Европа, което беше най-големият скок от 2008 г. Доходността по азиатските корпоративни облигации с висока доходност се покачи само с един базисен пункт в петък, сочат индексите на JPMorgan.
“В много краткосрочен план очакваме да видим азиатските спредове да се търгуват по-широко спрямо глобалните кредитни пазари“ въпреки по-ниската волатилност в сравнение с по-широкия пазар, казва Люк Спажич, ръководител на управлението на портфейли за развиващите се азиатски пазари на Pimco в Сингапур.
По-слабото предлагане тази година също ще подкрепи представянето на облигациите в Азия, казва Спажич. Емитирането на облигации, деноминирани в долари, евро и йени, е спаднало с 18% тази година до 90,6 млрд. долара, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Stratton Street Capital очаква облигациите с висок рейтинг да бъдат сред печелившите, тъй като инвеститорите се опитват да намалят риска.
„Много инвеститори ще търсят безопасни кредити като алтернатива, а Азия е дом на много от най-сигурните кредити в света“, казва Анди Сийман, мениджър в Stratton Street Capital. Неговият фонд е постигнал средна възвращаемост от 8,6% през последните пет години, с което бие 95% от конкурентите си.