Китайските власти вероятно се чувстват пренебрегнати, след като Пакистан беше включен в престижния индекс за развиващите се пазари MSCI, а борсите в Шанхай и Шънджън – не. Все пак Пекин има какво да научи от южноазиатската държава, посочва CNBC.
Аргументите на компанията MSCI, която предоставя пазарни данни, включват, че Китай трябва да подобри достъпа до борсите си. Отлагането е второ поредно и това е удар по усилията на президента Си Дзинпин да превърне страната в уважаван играч на международната финансова сцена. Освен това Пакистан, който е включен, е страна, по-добре позната с политически безизходици, отколкото с възвръщаемост.
Китайките акции, които са включени в индекса на MSCI за развиващите се пазари, се търгуват или в Хонконг, или в САЩ. Това означава, че икономиката номер две в света съставя само около една четвърт от бенчмарковия индекс. Ако акциите в Шанхай и Шънджън бяха включени, този дял вероятно щеше да нарасне до една трета.
„Това е най-важното, което Китай трябва да се запита: Защо след 26 години Пакистан е пред нас и какво не може Китай, което Пакистан може?“, посочва независимият пазарен анализатор Фрейзър Хауи.
Отговорът може да се крие в стабилността. Пакистан всъщност беше част от индекса на развиващите се пазари от 1994 г., но през 2008 г. борсата в Карачи е временно затворена заради срив в ликвидността в разгара на глобалната финансова криза. Поради тази причина и MSCI изключва Пакистан от измерителя. През 2009 г. страната е включена във Frontier Markets Index и изискването е да функционира без смущения в търговията, за да се върне обратно в измерителя за развиващите се пазари.
Заради това мнозина експерти казват, че волатилността, станала нарицателно за китайските пазари, трябва да отмине, преди MSCI да приеме обратно Поднебесната империя. Борсите в Шанхай и Шънджън преживяха турбулентна 2015 г. с панически разпродажби, прекъсвания на търговията и изкупуване на фондове, подкрепени от държавата. Нестабилността продължи и в началото на 2016 г. с въвеждането на механизъм за прекъсване на търговията, който обаче беше премахнат.
„Може да се каже, че механизмите за прекъсване на търговията, въведени по-рано тази година, както и интервенциите от страна на китайските власти са повод да се запитаме дали акциите на в Шанхай и Шънджън може да се считат за истински пазар – затова MSCI отлага решението си, за да продължи да наблюдава прогреса“, казва Трин Нгуйен, икономист за развиващите се пазари в инвестиционната банка Natixis.
От началото на годината пакистанският индекс KSE100 се повиши с 14%, повеждайки в Азия. Акциите в Караци поскъпнаха още след решението.
В някои отношения в Пакистан има и по-добри фундаментални фактори. Борсата в Карачи всъщност представлява по-отворен пазар, който дава възможност на чуждестранните инвеститорите за мобилност на капиталите, коментира Ейдриан Моуат, управляващ директор и главен стратег за Азия и развиващите се пазари в JPMorgan.
Включването на Пакистан е признание и за прогреса по отношение на макроикономическата стабилност и корпоративното управление. По време на управлението на премиера Наваз Шариф страната успя да преодолее криза по външните плащания благодарение на кредитна линия от Международния валутен фонд и Китай. В края на юни МВФ ще се срещне отново, за да одобри следващия транш за Пакистан от около 510 милиона долара.
В дългосрочен план включването на Пакистан дава на инвеститорите алтернативи към пазари със приличен растеж и слаба зависимост от волатилността в останалата част на света, отбелязва Нгуйен.
Вижте още във видеото на Bloomberg TV Bulgaria: