"Ислямските банки се развиват по-бързо от традиционните. Мюсюлманите годишно вливат 1,8 трилиона долара в ислямските банки", обяви заместник-министърът на икономиката на Обединените арабски емирства (ОАЕ) Абдула Ал-Салех, цитиран от ТАСС.
„Ислямската икономика е стабилна, нашите ислямски банки се развиват по-бързо от традиционните банки, което е особено важно в условията на увеличаващия се брой мюсюлмани в света“, заяви Ал-Салех.
Мюсюлманите ежегодно вливат по 1,8 трилиона долара в ислямски банки, което свидетелства за добрата перспектива за развитието на ислямското банкиране“, обясни министърът.
Според Салех ОАЕ се нарежда на второ място след Малайзия сред ислямските страни, които извършват банкиране.
Първата ислямска банка в света е открита през 1975 г. в Дубай.
„Ислямския финансов сектор днес е един от най-бързо развиващите се в света с годишен темп на растеж от 15-20%“, заяви от своя страна президентът на Татарстан Рустам Миниханов.
Ислямското банкиране функционира в съответствие с ислямските икономически принципи. Религията забранява на мюсюлманите лихварството. Организациите получават приходите си директно от бизнес проекти, в които влагат средства.
На 19 и 20 май се проведе годишната среща на върха „Русия – ислямския свят – KazanSummit“. В нея участваха 1500 души от 35 страни от ислямския свят. Основна тема на срещата беше новата архитектура на световната икономика и перспективите за развитие на финансовата индустрия в регионите около Русия в контекста на международните икономически отношения.