Азиатските пазари финишираха на зелена територия в сряда, съобщи CNBC.
Китайските акции бяха насърчени от сравнително добрите данни за износа през март. В доларови измерения той се повишава с 11,5 на сто на годишна база, което е най-резкият ръст от близо година. Икономистите, анкетирани от WSJ, очакваха повишение от 8,5 на сто, а през февруари беше регистриран спад от 24 на сто. Вносът през март се понижава с по-бавен от очакваното темп – 7,6 на сто. Така китайският търговски излишък се свива от 32,5 милиарда до 29,86 милиарда долара.
Основният индекс Shanghai Composite се повиши с 1,86%, а по-малкият Shenzhen Composite добави 2% към стойността си.
В Хонконг Hang Seng се повиши с 3,19%
Австралийският индекс ASX 200 отчете ръст от 1,59%, подкрепен от повишенията в подиндекса на финансовите компании, където имаше повишение от 1,84 на сто. Секторите на енергетиката и компаниите производители на материали се повишават съответно с 2,57 и 3,35%.
В Япония бенчмарковият измерител Nikkei 225 финишира с 2,84%, насърчен от лекото поевтиняване при йената, която към 11 часа българско време се обменя при курс 108,95 йени за долар. Акциите на износителите поскъпнаха. Цените на книжата на Toyota, Nissan и Honda нараснаха с между 2,5 и 3,4%. Акциите на Sony поевтиняха с 0,4 на сто.
Според Стивън Инес, старши форекс трейдър в OANDA, ограничението при поскъпването на йената не е неочаквано. Анализаторите обаче се съмняват дали подемът при японските акции и поевтиняването на йената ще бъдат устойчиви.
Пазарите в Южна Корея и Тайланд бяха затворени в сряда.