Австралийската централна банка остави основния си лихвен процен непроменен на ниво от 2% за 11-и пореден месец. Решението беше очаквано от пазарите, които обаче вземат предвид и възможност за понижения на лихвите в бъдеще, тъй като поскъпването на австралийския долар се отразява негативно на австралийската икономика, съобщи Bloomberg TV Bulgaria.
Австралийският долар е най-силно представящата се валута сред 10 водещи валути в световен мащаб през март. Причината за поскъпването е най-вече предпазливият тон на Федeралния резерв на САЩ по отношение на паричната политика. Това от своя страна подкрепя валутите на страни, където лихвите са по-високи – като Австралия и Нова Зеландия.
Управителят на централната банка Глен Стивънс каза, че нова информация в бъдеще ще позволи на институцията да оцени перспективите пред инфлацията и подобряването в условията на пазара на труда. Продължителна ниска инфлация би дала възможност за по-разхлабена политика, ако това ще се окаже подходящо за подкрепа на търсенето. По този начин Стивънс сигнализира, че са възможни понижения на лихвите в Австралия в бъдеще, ако инфлацията остане ниска, а силната валута е още едно съображение за централния банкер.
Икономиката на Австралия се представя добре, като през последното тримесечие на 2015 г. отчита ръст от 3%. Безработицата намалява до 5,8%.
Правителството на страната няма да бърза с генерирането на бюджетен излишък, като ще продължи да подкрепя търсенето в австралийската икономика, която все още се настройва за живот в среда на по-ниски цени на суровините и край на инвестиционния бум в миннодобивния сектор.