Със забавянето на производствения сектор в Китай втората по големина световна икономика разчита на по-опасен двигател на растежа – дълга, пише CNN. Властите в Пекин окуражават банките да кредитират, а бизнеса и домакинствата – да харчат.
Звучи ли ви познато? САЩ действаха така години наред, насърчавайки американците да купуват жилища, коли и общо взето почти всичко на кредит. Натрупването на дълг доведе до кризата през 2008 и голямата рецесия.
Ключови инвеститори като хедж фонд мениджъра Джим Чейнъс предупреждават, че Китай си играе с огъня.
Новите кредити достигат рекордно високо ниво през януари и CNN посочва, че това е защото правителството обикновено увеличава квотите на държавните банки. Ръстът през януари обаче е по-висок от обичайното и следва няколко месеца на големи ръстове в кредитирането.
Това са смесени сигнали за Китай. Ако този ръст е устойчив, той може да помогне на икономическия растеж пред идните месеци. С нарастването на кредитирането обаче нараства и рискът от фалити.
Лошите кредити се повишиха с над 50% от декември 2014 до декември 2015 г. Това е голямо увеличение, особено в страна, която не се радва на особено голямо доверие към статистическите й данни. „Ръстът при необслужваните кредити е пряк резултат от безпрецедентното задлъжняване през последните години и забавената икономика“, коментират анализаторите от PwC в свой доклад от миналата година.
Има два основателни повода за притеснение за китайския дългов бум, коментира CNN. Първо, темпът, с който той расте и второ, дали китайските банки са в достатъчно добро състояние, за да понесат евентуална вълна от фалити. „Дългът все още нараства два или три пъти по-бързо отколкото самата икономика годишно“, предупреди през септември хедж фонд мениджърът Чейнъс.
В някакъв момент ще дойдат сметките. Със забавянето на китайската икономика нарастват опасенията, че домакинствата и бизнесът няма да могат да платят задълженията си, поради което фалитите ще станат ключов елемент от статистиката. Както САЩ през 2008 г., когато банкрутите скочиха, банките не винаги са подготвени.
„Никой не знае в какво точно състояние са китайските банки, защото никой не знае какво точно става с лошите кредити“, казва Гордън Чан, юрист и автор на книгата „Идващият срив на Китай“.
Много банки по света, особено в САЩ, увеличават капиталовите си резерви, за да предотвратят нова финансова криза, но не е ясно дали и кредитните институции в Китай правят същото. Все пак мнозина анализатори вярват, че китайските власти ще се намесят, за да предотвратят срива на системно важни банки и компании. Пекин има големи парични резервни, а публичният дълг, който е около 43% от БВП, е сравнително нисък по международните стандарти, отбелязва CNN.