fallback

Лагард: Не очакваме твърдо приземяване на Китай

Директорът на МВФ обаче заяви, че Пекин трябва да се придържа към по-пазарно ориентирана валутна политика

10:35 | 05.02.16 г. 2

Китай може да избегне „твърдо приземяване“, ако Пекин преследва реформи в държавните дружества и се придържа към по-пазарно ориентирана и добре представена на обществото валутна политика, каза директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в четвъртък.

Лагард обаче допълни, че влиянието на китайския преход към по-бавен, по-устойчив темп на растеж ще продължи да притиска износителите на петрол и суровини в цял свят, увеличавайки търсенето на финансова помощ от МВФ и други международни институции, съобщава CNBC.

Тя каза на онлайн медиен брифинг, че МВФ иска да бъде готов да се справи с всички трудности на развиващите се пазари с нови и подобрени финансови инструменти.

„Китай преминава през масивен, многоаспектен преход, но не очакваме твърдо приземяване, както се говори от много години“, каза Лагард.

Те отбеляза, че преходът на Китай все пак ще бъде труден и ще създаде волатилност на пазарите. Цените на петрола и металите, които сега са с две трети под пиковете им през 2014 г., вероятно ще останат ниски известно време.

В резултат на това международната финансова спасителна мрежа „трябва да бъде силна и готова да се изправи пред всякакви обстоятелства“, каза Лагард.

МВФ ще работи през следващите месеци, за да подобри съществуващите финансови инструменти, като кредитни и ликвидни линии, както и да създаде нови инструменти, за да намери решение на тези ситуации.

Коментарите на Лагард идват, след като няколко страни износителки на суровини, включително Перу, Нигерия, Ангола и Азербайджан, водят разговори за финансиране със Световната банка, за да се справят с нарастващите бюджетни дефицити.

В изказване по-рано в четвъртък в University of Maryland Лагард заяви, че по-голяма и по-силна финансова спасителна мрежа ще намали нуждата която и да е страна от развиващите се пазари да поддържа големи валутни резерви, освобождавайки средства за инвестиции в инфраструктурата и образованието.

Лагард каза, че развитите икономики трябва да предприемат стъпки да подкрепят растежа чрез гъвкава парична политика и разходи за инфраструктурата, докато развиващите се икономики могат да помогнат, като увеличат приходите извън суровините и позволяват по-гъвкави валутни политики.

Една област, в която развиващите се пазари може да помогнат за понижаване на фискалния натиск, е възползване от ниските цени на петрола, за да намалят или елиминират субсидии за горива и да ги сменят с по-целенасочени програми за подпомагане на бедните, каза още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:12 | 03.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още