fallback

Отливът на капитал от Китай е достигнал 1 трлн. долара през 2015 г.

Според данни на Bloomberg през декември отливът е скочил до рекордните 158,7 млрд. долара

18:03 | 25.01.16 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Отливът на капитал в Китай е скочил през декември, като по този начин общият отлив за 2015 г. е достигнал 1 трлн. долара. Това подчертава мащаба на битката, в която централните банкери се опитват да удържат юана на фона на по-бавния икономически растеж и сриващите се цени на акциите, коментира Bloomberg.

Изходящите потоци са нараснали до 158,7 млрд. долара през декември, вторият най-високи месечен отлив за годината след септември със 194,3 млрд. долара, сочат оценките, събрани от Bloomberg Intelligence. Общата стойност за годината е нараснала над 7 пъти спрямо тази от 134,3 млрд. долара за цялата 2014 г., рекорд според данните на Bloomberg Intelligence, датиращи от 2006 г.

Отливът за декември е нараснал с почти 50 млрд. долара спрямо предишния месец, след като централната банка притесни пазарите, заявявайки, че ще пренасочи фокуса си към движението на юана спрямо широка кошница от валути, а не спрямо долара. В допълнение на отлива на капитал от икономиката износителите задържат средствата си в долари вместо да ги конвертират в юани, казва Том Орлик, главният икономист за Азия към Bloomberg в Пекин.

„Това, което веднага доведе до ръст на отлива на капитал в края на годината, бе лошата комуникация на централната банка по отношение на промяната на валутната политика“, казва Марк Уилямс, главен икономист за Азия в Capital Economics в Лондон. „Изходящите потоци вероятно ще останат високи, тъй като централната банка все още не може да генерира доверие сред инвеститорите, че знае какво прави или че може да постигне целите на политиката си“.

Рисковете на Китай по отношение на трансграничните капиталови потоци са контролируеми, а валутните резерви на страната са достатъчни, за да защитят страната спрямо външните шокове, заяви държавната валутна администрация на сайта си на 21 януари.

Валутните резерви на Китай са се понижили с 300 млрд. долара тази година до 3 трлн. долара, като според някои анализатори това ниво рискува да подкопае доверието в способността на централната банка да защити валутата, сочи проучване на Bloomberg News.

Централните банкери използват резервите, за да намалят волатилността на юана на фона на най-бавния икономически ръст от четвърт век и неочакваното обезценяване през август. Резервите се сринаха с 513 млрд. долара миналата година до 3,33 трлн. долара, първият им спад от 1992 г. насам.

Изходящите потоци нараснаха през септември и декември, след като промените във валутната изненадаха централните банкери, казва Уилямс. Политиката на Китай спрямо юана има „комуникационен проблем“ и е нужна „по-добра и повече комуникация“, заяви и генералният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард миналата седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още