По-бавен, но по-устойчив растеж в Китай ще е от полза на целия свят в дългосрочен план, заяви Кристин Лагард, директор на Международния валутен фонд (МФВ), цитирана от CNBC.
“Китай е поел по амбициозен пътя на амбициозно многогодишно балансиране на икономиката си, към по-бавен и по-устойчив растеж. Това е добро начинание, от което в дългосрочен план всички ще имат полза”, допълва тя.
„В краткосрочен план обаче трансформацията има странични ефекти и те се виждат в търговията, по-слабото търсене на суровини и във финансовата сфера“, казва още Лагард.
Някога бързорастящата китайска икономика се забавя значително от 2010 г. насам. През 2015 г. тя нарасна с 6,8% според данни на МВФ, който през тази година очаква експанзия от 6,3%.
Лагард каза, че забавянето в икономическата конвергенция между развитите и развиващите се икономики е повод за притеснение. Според нея развиващите се пазари трябва да насочат икономиките си към стоки и услуги с добавена стойност, а не да разчитат прекалено много на износа на стоки.
Освен това тя призова за силна глобална мрежа за финансова стабилност.