От второто тримесечие на 2014 г. oтливът на капитали от Китай възлиза на близо 1 трилион долара и според анализаторите от JPMorgan Chase този отлив може на практика да бъде безкраен, пише Bloomberg.
“През втората половина на 2015 г. причините за влошаване станаха повече и това накара Китайската народна банка да прибегне до резервите си и да подкрепи юана“, казва Николаус Панигирцоглу от JPMorganChase.
„Ситуацията с отлива на капитали навлезе в друга фаза през третото тримесечие, като бяха засегнати преките чуждестранни инвестиции и различни финансови инструменти – нещо, което може да направи бъдещия отлив на капитали на практика безкраен“, смятат анализаторите.
Нетните преки чуждестранни инвестиции в Китай нарастват със 7 милиарда долара през третото тримесечие, което е най-бавният темп от 2000 г., като брутният приток на капитали пада значително спрямо второто тримесечие. За същия период чуждестранните инвеститори са разпродали акции и облигации на стойност 17 милиарда долара.
По-рано опитите на китайски компании да намалят задълженията си в долари, когато юанът започва да отслабва, стават основна причина за отлив на капитали, казва Джу Хайбин, главен икономист за Китай в JPMorgan Chase.
В дни, когато междубанковият лихвен процент в Хонконг скача до рекордни нива заради предполагаема намеса от страна на властите, все по-логичен става въпросът дали Пекин може да управлява плавно прехода в икономиката си или негативните последици от несъзнателни грешки ще доминират, коментира Bloomberg.