Китайските регулатори отмениха системата за прекъсване на борсовата търговия, която беше задействана в четвъртък за втори път тази седмица, съобщи CNBC.
Тя се активира, когато някой от водещите индекси се понижи с 5% и тогава търговията спира за 15 минути. При регистриране на спад от 7% операциите на пазарите приключват за съответния ден. Това се случи в понеделник, след като инвеститорите реагираха на слабите макроикономически данни от Китай с разпродаване.
В четвъртък пък още през първите 13 минути на сесията индексът CSI300 се понижи с 5%, а след 15-минутната почивка 7-те процента бяха достигнати в рамките на минути, така че търговията на практика продължи около 15 минути.
Китайската комисия за регулиране на ценните книжа въведе механизма като начин да овладява волатилността и натиска пазарите. Все пак има и критики, че процесът и прилагането му може да е увеличил опасенията на инвеститорите за състоянието на китайските пазари.
Решението за премахването на системата може драстично да намали способността на китайските регулатори да контролират спадовете на борсите.
В САЩ например търговията спира, чак когато S&P500 се срине с 20%, посочва CNBC.