Индонезия обмисля да въведе данък върху продажбите на горива, чрез който да се финансира създаването на стратегически петролни резерви и разработването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), съобщи Bloomberg.
През декември Индонезия се върна в ОПЕК и сега страната полага усилия да гарантира енергийната си сигурност.
Правителството в Джакарта може да наложи данък от 300 рупии (0,02 долара) на литър дизел и 200 рупии на литър други горива, включително бензин и самолетно гориво. Данъкът ще се плаща от търговци на дребно, включително от държавната енергийна компания PT Pertamina, както и от Total и от Royal Dutch Shell, заяви Судирман Саид, министър на енергетиката в интервю в понеделник.
„Трябва да имаме буфер, за да се справим с рисковете, когато цените падат или се покачват драстично“, обяснява той.
Индонезия, която е нетен вносител на петрол, в момента няма стратегически петролен резерв. Правителството на президента Джоко Уидодо иска да увеличи капацитета за съхранение, да насърчи зелената енергия и да подобри енергийната сигурност на Индонезия в дългосрочен план.
Министерството на енергетиката все още работи върху детайли от проектозакона и планира да го внесе заедно с преразгледания бюджет за 2016 г. Намеренията на властите включват още създаване на специална агенция, която управлява фондовете. Правителството ще обмисли и възможността данъкът да обхване и въглищата, за да може част от концесията, която плащат минните компании, да отиде към фонда.
„Компаниите имат маржове на печалба между 5 и 10% и може да ги използват, за да плащат данъка“, казва Саид.