Китайските власти за втори път обявиха червен код в Пекин заради мръсния въздух, съобщи BBC. Първото такова предупреждение, давано някога, беше издадено преди малко повече от седмица.
Държавната метеорологична служба предупреждава, че от събота до вторник смогът в столицата се очаква да е на опасни за здравето нива.
Местните власти в Пекин съветват жителите да избягват излизане навън, а училищата да бъдат затворени.
Червеният код е най-високата от четирите степени в системата за предупреждение, въведена пред две години. Тя включва ограничения в използването на автомобили, както и в работата на фабриките и строителните дейности.
Правителството обеща да предприеме действия, за да се справи с високите нива на замърсяване.
Дългосрочното излагане на високи нива от частиците PM2.5 e пряко свързано с белодробни проблеми и заболявания на дихателната система.
Според Световната здравна организация 25 микрограма на кубичен метър от PM2.5 е максималното допустимо ниво. На 8 декември в смога в Пекин бяха регистрирани малко под 300 микрограма. Този път метеоролозите очакват нивото да достигне 500 микрограма на кубичен метър.
Властите публикуваха карта, според която смогът ще покрие територия, която е с дължина близо 2000 километра и включва 12 големи градове. Най-тежко засегнати са Пекин и Шъдзяджуан.
PM2.5 са фини частици в смога с диаметър под 2,5 микрона (0,0025 милиметра), посочва BBC. Някои от тях се появяват по естествен път, например при пясъчни бури или при горски пожари, а други – при индустриалните процеси. Частиците понякога са достатъчно малки, за да достигнат белите дробове и дори да навлязат в кръвообращението.
Въглищната индустрия и отоплителните системи, които се използват интензивно през зимата в Пекин, допринасят до голяма степен за замърсяването. Фактор е и самото разположение на столицата – на юг и на изток има големи замърсяващи индустриални зони, а планините на север и на запад блокират мръсния въздух над града.
60% от енергията в Китай се генерира от въглища въпреки инвестициите във възобновяеми енергийни източници.