Китайският премиер Ли Къцян е посочил цел от 6,5% минимален ръст на икономиката през следващите пет години, съобщи Bloomberg, позовавайки се на свои източници. „Нацията се нуждае от годишен икономически ръст от поне 6,53% през следващите години, за да се спази целта на правителството за умерено проспериращо общество“. Това е заявил Ли Къцян при речта си на 23 октомври пред членове на комунистическата партия.
Изказването на Ли вероятно подсказва, че властите в Пекин за готови да приемат, че страната се намира в най-слабия си период на експанзия, откакто икономиката отвори пазарите си преди над 3 десетилетия, коментира Bloomberg.
В понеделник започна пленумът на Централния комитет, който трябва да приключи днес. На него комунистическото ръководство определя целите за икономическото и социални развитие на страната за периода 2016 – 2020 г. Агенцията подчертава, че това е първият пленум, откакто премиерът Ли Къцян и президентът Си Дзинпин заеха постовете си. Властите в Пекин полагат усилия да реформират икономиката и същевременно да поддържат темпа на краткосрочния икономически ръст достатъчно бърз, за да избегнат негативно влияние от структурните промени.
„Това по-малко число е по-реалистично и постижимо, ако се приложат съществени реформи“, казва Сяо Гън, професор по финанси в Хонконгския университет. „Добре е, че Ли се фокусира върху обещанието на партията да увеличи жизнения стандарт на китайците. Все пак растежът е най-добрият наличен показател за прогрес“, допълва той.
Редица икономисти прогнозираха, че Пекин ще намали петгодишната цел за растежа до 6,5% от 7% в настоящия план. Това отразява усилията на китайските власти да се отдръпнат от модела, при който експанзията на икономиката е задвижвана от задлъжняване.
„Изглежда премиерът Ли изпраща сигнал чрез речта си, че китайското правителство вероятно ще намали целта си за растежа до 6,5% през 13-ия петгодишн план“, казва Лъ Ся, икономист в Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, базиран в Хонконг. „Целта за 6,5% също е донякъде предизвикателство, 5-6% изглежда по-постижима“, допълва той.
Ли Къцян е заявил, че китайската централна банка не бива да прибягва до количествени облекчения, които ще залеят икономиката с прекалено много пари, твърдят източниците на Bloomberg. Коментарът показва, че централната банка в Пекин вероятно е против мерки, подобни на тези в САЩ и Япония - за директно изкупуване на активи.