Азиатските борси извън Китай завършиха на тъмночервено във вторник, като компаниите в сектора на ресурсите бяха основните губещи, след като последните данни за търговията възобновиха опасенията за търсенето от втората най-голяма икономика в света, съобщава CNBC.
Основните индекси на Wall Street приключиха търговията в понеделник със слаби ръстове, след като печалбата в сектора на услугите компенсира спадовете на енергийните компании и опасенията около представянето на финансовите отчети за третото тримесечие.
Фондовите пазари в Китай успяха да се възстановят от загубите си по-рано през деня, като индексът Shanghai Composite затвори с 0,2% нагоре.
Авиокомпаниите бяха сред най-големите печеливши, подкрепени от по-ниските цени на петрола. Акциите на China Eastern Airlines и China Southern Airlines поскъпнаха съответно с 2,5% и 1,1%.
Цената на акциите на Dongfeng Auto скочи с допустимия максимум от 10%, след като китайската асоциация на автомобилните производители заяви във вторник, че очаква продажбите на автомобили в Китай да се увеличат с около 3% през 2015 г. в резултат на правителствените политики.
Цените на акциите на Bank of China и China Construction Bank обаче потънаха съответно с 0,8% и 0,6% след твърденията на брокерската къща CLSA, че необслужваните заеми на китайските банки може би са достигнали 8,1% от всички кредити, което е значително над официалните данни за 1,5%.
Сред останалите китайски бенчмаркове индексът CSI300 затвори с 0,1% надолу, а по-малкият Shenzhen Composite успя да се възстанови от по-ранния спад и завърши с ръст от 1,1%.
Междувременно индексът на Хонконг Hang Seng отново излезе на червено с понижение от 0,5%. Акциите на китайските петролни гиганти Sinopec и PetroChina поевтиняха с почти по 2%, след като държавните медии съобщиха, че Китай планира да намали цените на природния газ за бизнеса с до 30% в някои провинции в края на октомври.
Японският индекс Nikkei 225 завърши със спад от 1,1% след дългия уикенд, като петролните компании бяха най-силно ударени след срива от над 5% на цените на суровия петрол.
Акциите на Inpex поевтиняха с 4%, а тези на JX Holdings и Idemitsu Kosan с по над 1%.
Цените на акциите на Fast Retailing, SoftBank и Fanuc пък спаднаха с по над 3%.
Акциите на Rakuten затвориха с 3,3% надолу, след като гигантът в електронната търговия заяви, че ще инвестира в испанското приложение за поръчка на таксита Cabify.
Цената на акциите на Sharp обаче скочи с 6,5% след новината, че държавният фонд Innovation Network Corporation of Japan обмисля редица възможности, за да подпомогне затруднения японски производител на електроника.
Австралийският индекс S&P ASX 200 отбеляза втора поредна сесия на загуби със спад от 0,6%, след като секторът на ресурсите се оказа под сериозен натиск.
Акциите на Santos и Woodside Petroleum поевтиняха съответно с 6,2% и 2,1%, а тези на BHP Billiton и Rio Tinto – с по 2%.
Телекомуникационният гигант Telstra, който проведе годишното си общо събрание в Мелбърн, също отчете спад от 0,9%.
Южнокорейският индекс Kospi завърши с минимално понижение от 0,1%.
Енергийният сектор и тук отчете сериозно разпродаване, като цените на акциите на SK Innovation и S-Oil се понижиха съответно с 1,3% и 0,9%.
Сините чипове като Samsung Electronics и Posco също завършиха със съответно 0,6% и 0,3% надолу. Hyundai Motor обаче успя да се възстанови от загубите си в понеделник и приключи с ръст от 2,5%. Kia Motors също се представи отлично, като цената на акциите ѝ се вдигна с 3,7%.