Търговските министри от 12 страни от тихоокеанския регион, включително САЩ, Япония, Мексико и Виетнам, в понеделник договориха условията по Транстихоокеанското споразумение (ТРР) - ключова сделка за свободна търговия, описвана като най-амбициозното дело за цяло едно поколение, коментира Quartz. Какво обаче означава споразумението изобщо?
Ако всички участници ратифицират споразумението и го въведат в сила, тарифните бариери ще паднат, което ще намали разходите за търговия между тях. Споразумението обаче се занимава с широк спектър от други закони, които засягат бизнеса, включително установяването на стандарти за трудови и екологични регулации, третиране на интелектуалната собственост и възможността за оспорване на решенията на националните правителства от чужди компании.
Всички тези стъпки целят да насърчат икономическия растеж във включените страни и потенциално да се преборят с доминантната роля на Китай в световното производство. Критиците обаче се опасяват, че споразумението, договорено до голяма степен в тайна, може да даде на корпорациите и твърде много власт за сметка на служителите и отделните страни.
Ще трябва да изчакаме представянето на споразумението, за да видим дали тези страхове са реалистични.
За самата сделка често се твърди, че засяга „40% от световната икономика“, но тази цифра е въз основа на изчисление на БВП на включените страни. Реалната търговия на стоки по силата на ТРР е около 13% от световната: