Ето го поредния признак за глобалната икономическа мощ на Китай – разтърси финансовите пазари толкова силно, че принуди Федералния резерв на САЩ да се въздържи от повишаване на лихвите, пише Bloomberg.
Американските централни банкери оставиха основния лихвен процент в близост до нулевото ниво в четвъртък с аргумента, че икономиката и инфлацията в САЩ могат да бъдат ограничени от „скорошните глобални икономически и финансови събития“. Председателят на Фед Джанет Йелън наблегна по време на пресконференцията си, че финансовите сътресения отразяват опасенията на инвеститорите за рисковете пред ръста в Китай.
„Ако не беше Китай и всички вълнения около Китай, мисля, че Фед щеше да вдигне лихвата“, коментира Мики Леви, главен икономист за Северна и Южна Америка и Азия в Berenberg, която е базирана в Ню Йорк и анализира политиката на Фед от над 30 години.
Фокусът върху Китай идва след пазарния срив, който изтри 5 трлн. долара пазарна капитализация в Поднебесната империя след внезапното решение от 11 август за промяна на валутния режим. Решението доведе до най-голямото обезценяване на юана от две десетилетия и разтърси финансовите пазари. Очаква се втората най-голяма икономика в света да нарасне тази година с най-бавния си темп от четвърт век въпреки петте намаления на лихвените проценти и фискалните стимули.
„Китай оказа влияние на тази среща, докато в миналото би бил много по-маловажен“, коментира Тай Хуей, главен пазарен стратег за Азия в JPMorgan Asset Management в Хонконг.
Китай влияе на света повече откогато и да било в историята и влиянието му върху глобалните пазари само ще се засилва, докато икономиката му постепенно застига американската. През миналата година Китай е формирал 13,3% от глобалния брутен вътрешен продукт спрямо по-малко от 5% десетилетие по-рано, сочат данни на Световната банка.