Акциите на китайската борса отново се сринаха във вторник заради продължаващите опасения за здравето на втората най-голяма икономика в света, съобщава CNBC.
Незабележителните резултати на Wall Street също потиснаха апетита на инвеститорите. Основните индекс Dow Jones Industrial Average и S&P 500 завършиха със спадове от по 0,4%, а технологичният Nasdaq също приключи с 0,3% надолу.
Китайският индекс Shanghai Composite затвори сесията с понижение от 3,55%, достигайки най-ниското си ниво от две седмици и половина насам.
Сред останалите бенчмаркове индексът на сините чипове CSI300 също потъна с 4%. По-малкият Shenzhen Composite почти удвои загубите си до 5%, завършвайки на 7-месечен минимум. Индексът ChiNext също отбеляза спад от над 5% в допълнение на понижението си от 7,5% от понеделник, с което спадна до ниво под 2000 пункта.
Индексът на Хонконг Hang Sang се потопи с 0,3% надолу преди обявяването на БВП на града за второто тримесечие след затварянето на пазара.
Австралийският индекс S&P ASX 200 завърши на едноседмичен минимум след внезапна промяна в управлението на страната, което влоши настроенията на местния пазар.
Загубилите бяха значително повече от печелившите, като финансовият сектор поведе в отрицателната класация. Акциите на National Australia Bank, Westpac и Australia and New Zealand Bank поевтиняха с по над 2%.
В сектора на ресурсите цената на акциите на BHP Billiton също спадна с 1,3%, а другите минни компании като Rio Tinto и South32 затвориха съответно с 2,2% и 7,5% надолу.
В разрез с низходящата тенденция аккците на телевизионната компания Seven West Media скочиха с 6,5%, след като обяви обратно изкупуване на акции.
Японският индекс Nikkei 225 отчете скромен ръст от 0,3%, след като централната банка на Япония запази експанзионистичната си парична политика на годишен темп от 80 трлн. йени, както се очакваше.
Компаниите в хранителния сектор се представиха най-добре. Цените на акциите на Itoham Foods Inc и Yonekyu скочиха съотвено с 2,4% и 9,7%, след като ежедневникът Nikkei съобщи, че двете компании планират сливане на дейността, което ще създаде най-големия доставчик на колбаси в страната.
Fanuc и Fast Retailing също подкрепиха възхода на борсата. Акциите на двете компании поскъпнаха съответно с 2,3% и 1,7%.
Сред губещите бе Toshiba, която затвори с 1,8% надолу, след като затрудненият конгломерат обяви оперативна загуба от 10,96 млрд. йени (91 млн. долара) за второто тримесечие.
Телекомуникационните компании отчетоха силно разпродаване след новините в местните медии, че министър-председателят Шиндзо Абе е поискал от телекомите да намалят таксите за мобилните телефони. KDDI поведе загубите в сектора със спад от 5,7%, а акциите на SoftBank и NTT DoCoMo поевтиняха с по 2%.
Цената на акциите на Ebara Corp спадна с 4%, след като Credit Suisse понижи рейтинга ѝ от „neutral” до „outperform”.
Южнокорейският индекс Kospi отчете добра следобедна сесия и затвори с ръст от 0,3%.
Акциите на Hyundai Motor и Kia Motors поскъпнаха с почти по 2%, но другите сини чипове възпряха по-големия възход на борсата. Цената на акциите на Samsung Electronics се понижи с 0,1%, а тази на Posco – с 2,7%.
Cheil Industries възобнови търговията си, след като промени името си на Samsung C&T вследствие на сливането си. Компанията формира 2,5% от пазарната стойност на основната борса и е четвъртата най-голяма компания, коментира Ройтерс. Акциите на Samsung C&T поскъпнаха с 2,8%.