Силно волатилният китайски индекс Shanghai Composite приключи сесията в сряда отново на червено, след като доверието на инвеститорите остана крехко въпреки последните парични стимули, обявени от централната банка, съобщава CNBC.
Във вторник централната банка на Китай понижи лихвените проценти и в същото време намали изискванията за задължителните резерви на кредиторите за втори път през последните два месеца, за да подкрепи забавящата се икономика и сриващия се фондов пазар, който предизвика ударни вълни в цял свят.
Червената вълна на много азиатски борси в сряда последва драматичната търговия на Wall Street от предния ден. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average и S&P 500 завършиха сесията със спадове от около 1,3%, след като по-рано през деня отчетоха ръст от около 3%. S&P 500 остана в корекция, а технологичният индекс Nasdaq Composite затвори с понижение от 0,4%.
След поредната изключително накъсана сесия китайският бенчмарк Shanghai Composite се срина през последните 10 минути от търговията и завърши с 1,3% надолу до 2926,3 пункта.
След като достигна нов 8-месечен минимум от 2850,7 пункта по-рано през деня, основният индекс отбеляза ръст от над 3% при старта на следобедната сесия и се качи над критичните 3000 пункта, но след това бързо се върна на негативна територия.
Сред останалите бенчмаркове индексът на сините чипове CSI300 и по-малкият Shenzhen Composite приключиха съответно с 0,6% и 3,0% по-ниско. Междувременно хонконгският индекс Hang Seng заличи по-ранните си печалби и завърши с понижение от 0,9%.
Китайските брокерски къщи бяха в центъра на вниманието след публикувани доклади от разследвания на регулаторите. Акциите на Citic Securities, Haitong Securities и China Merchants Securities завършиха с понижения в съответствие с движението на по-широкия пазар.
Акциите на Citic Securities поевтиняха с 3,3% в Хонконг и с 2,7% в Шанхай. Цената на акциите на Haitong Securities спадна съответно с 0,9% и 1,1% на борсите в Шанхай и Хонконг.
Японският индекс Nikkei 225 отчете ръст от 3,2%, с което сложи край на шестте поредни дни загуба.
Доброто представяне на износителите подкрепи ръста, с който според Ройтерс индексът отбелязва най-голямата си дневна печалба от 31 октомври насам. Panasonic излезе начело на класацията, след като цената на акциите му скочи с 6,3%, а тези на Nissan и Suzuki Motor се вдигнаха с по 5%.
Компаниите със значителна експозиция спрямо Китай обаче останаха назад. Акциите на производителите на строително оборудване Komatsu и Hitachi Construction Machinery Co. поевтиняха съответно с 1,9% и 0,3%.
Австралийският индекс S&P ASX 200 също завърши сесията на зелено с ръст от 0,7%, след като банките и други компании се завърнаха към печалба.
Цената на акциите на Australia and New Zealand Banking се вдигна с 0,3%, а акциите на Westpac и Commonwealth Bank of Australia поскъпнаха с по 1%. Телекомуникационният гигант Telsra заличи резките си спадове от сутрешната сесия и завърши с ръст на акциите от 0,5%.
Междувременно акциите на BHP Billiton поскъпнаха с 2,6%, въпреки че компанията отчете спад на печалбата от 86% във вторник.
Компаниите в здравния сектор минаха на червено, след като публикуваха разочароващи отчети за печалбата си. Акциите на Primary Health Care и Healthscope поевтиняха съответно с 3,8% и 1,6%.
Южнокорейският индекс Kospi се отърси от загубата си от началото на сесията и затвори с ръст от 2,6%, отбелязвайки най-голямата си дневна печалба от две години насам, след като инвеститорите приветстваха мерките в Китай – най-големия търговски партньор на страната.
Акциите на Hyundai Motor и Kia Motors поскъпнаха съответно с 1,7% и 2,6%. Цената на акциите на LG Electronics пък скочи с 6,4% заради очакванията за по-добри печалби в сектора за производство на телевизори.