Азиатските индекси продължават пропадането си в понеделник, докосвайки многогодишни дъна, водени най-вече от тежкия срив на акциите в Китай.
"Виждаме една страшна сесия в Азия днес, като рискът за продажби се очаква да засегне и регионалните пазари. Геополитическото напрежение на Корейския полуостров ще добави натиск към нагласите", заяви пред CNBC пазарният стратег на IG Бернард Ау.
Най-значително бягството от азиатските корпоративни книжа се наблюдава в Поднебесната империя, където бенчмаркът Shanghai Composite пое рязко надолу още от началото на търговията, за да изтрие към момента над 7% до петмесечно дъно. Спадът идва, въпреки че властите в Пекин допуснаха през уикенда пенсионните фондове, управлявани от общините, да инвестират на фондовия пазар за първи път. Ходът би следвало да излее стотици милиарди юани на капиталовия пазар в страната.
В Хонконг Hang Seng губи над 4 на сто, като гигантите HSBC и China Mobile водят със спадове от по над 3 на сто.
Индексът Nikkei 225 в Япония удари ново петмесечно дъно под 19 хил. пункта, след като йената се покачи спрямо щатския долар на фона на залозите, че Федералният резерв ще повиши лихвените проценти в САЩ през следващия месец.
Експортно ориентираните дружества бяха засегнати от обновената сила в местната валута. Сред сините чипове Toyota Motor спадна с 4,8%, докато Sony и Canon изтриха съответно 6 и 3,1%.
Междувременно икономическият министър на Япония Акира Амари заяви, че слабостта в икономиката на Китай трябва да бъде "наблюдавана внимателно", тъй като "може да се разпространи и в АСЕАН и други азиатски икономики". Амари добави, че очаква Китай да се стабилизира, след като правителството предприеме стъпки за стимулиране на растежа.
Австралийският S&P ASX 200 също остана под силен натиск, губейки близо 4 на сто до най-ниското си ниво от декември 2013 г. на фона на широка основа разпродаване.
В банковия сектор Westpac изтри повече от 4%, докато Australia and New Zealand Banking, Commonwealth Bank of Australia и National Australia Bank спаднаха с между 3,3 и 4%.
Разпродажбите продължават и в Южна Корея, където KOSPI удари най-ниската си точка от август 2013 г.
Понижението бе водено от спадовете при гиганти като KEPCO и KB Financial Group, която изгубиха по повече от 3%. Относително по-балансиран бе спадът на Samsung Electronics, който изтри 2 на сто.
* Актуално към 9:15 часа.